StoryEditorZdrowie

Choroba afektywna dwubiegunowa – jakie są objawy i jak ją leczyć?

26.11.2019., 16:11h
Dwubiegunówka albo choroba afektywna dwubiegunowa, jak mówią lekarze i psycholodzy. Dawniej – psychoza maniakalno-depresyjna. Wciąż niedoszacowywana, a dotyka nas wszystkich. Częściej, niż nam się wydaje.
Każdy co jakiś czas się smuci. Ale ten smutek, który trapi ciebie, kogoś bliskiego czy sąsiadkę, jakiś taki silniejszy. Albo dłużej trwa niż dotychczas. Jest nie tylko smutno, ale uczuciu towarzyszy poczucie pustki, zupełnego braku nadziei. Jeśli ten stan dotyczy dziecka albo nastolatka, może mieć postać drażliwości.

Jestem beznadziejny...

Chorego przestaje interesować świat. Ale nie tak zupełnie – po prostu od dłuższego czasu mniej rzeczy bawi. Trudno też odczuwać przyjemność różnego rodzaju. Może temu towarzyszyć pogorszenie apetytu. Człowiek jest też albo bardziej senny, albo wręcz przeciwnie – cierpi na bezsenność. Pojawia się niepokój albo też spowolnienie reakcji. Prawie zawsze takiemu stanowi towarzyszy obniżona energia życiowa i łatwa męczliwość, ale też słabsza zdolność koncentracji i problemy z podejmowaniem decyzji. W tle – dojmujące poczucie własnej bezużyteczności albo poczucie winy bez konkretnego powodu. I niewykluczone, że myśli, ale też głoś­ne mówienie o „skończeniu z tym wszystkim”.

To już nie smutek, który mija i zwykle nie dezorganizuje życia. To może być epizod depresyjny. Sytuacja, kt...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 03:05