Banalną przyczyną mogą być np. popularne klapki japonki oraz sandały z podeszwą zrobioną z tzw. pianki. Oba typy obuwia dają słabe wsparcie łukom stóp, powodując ból samych stóp oraz kostek i kolan.
Używasz telefonu, na którym piszesz, surfujesz po internecie albo grasz w gry? Lekarze coraz częściej donoszą o zapaleniach stawów, zwłaszcza kciuka, u bardzo młodych ludzi. Przyczyn upatrują m.in. w intensywnym pisaniu SMS-ów.
Od przybytku może boleć... na przykład pośladek! Twój portfel, zwłaszcza, gdy jest gruby i noszony w tylnej kieszeni spodni, może przyczyniać się do ostrego bólu pleców, pośladków, a nawet promieniować do nogi. Wciśnięty w kieszeń może uciskać i podrażniać nerw kulszowy. Bardzo ciężki portfel może nawet powodować lekkie wygięcie kręgosłupa i nieprawidłowe napięcie mięśni, a co za tym idzie – dolegliwości bólowe.
Nie myślimy o tym, w jaki sposób prowadzimy samochód, ale często siedzimy za kierownicą pod niewłaściwym kątem. Jeśli fotel jest za nisko albo za daleko, szyja będzie nieustannie próbowała „nadrobić” odległość, co będzie skutkować bólem karku.
Badania dowiodły, że przewlekłe bóle głowy mogą być skutkiem spożywania produktów zawierających duże stężenia tzw. tyraminy. Znajduje się ona m.in. w przetworzonym mięsie i niektórych napojach. A jeśli mowa o tych drugich, to szczególną uwagę zwróć na spożycie alkoholu. Na ból głowy narażasz się, pijąc zwłaszcza czerwone wino, whisky, piwo i szampana.
Odpoczynek także może nam nie służyć. Długie albo częste leżenie na kanapie, zwłaszcza z głową zwróconą do telewizora, to przepis na ból głowy i karku. Ale powodem intensywnego bólu może być też zwykłe podnoszenie niemowlęcia z łóżeczka. Bywa ono powodem tzw. syndromu de Quervaina, czyli zapalenia pochewek ścięgien nadgarstka. Powtarzający się ruch prowadzi do opuchnięć kciuka i nadgarstka. Dziadkowie i ojcowie muszą też pamiętać o swoim karku, bawiąc się z dziećmi. Popularne noszenie dzieci „na barana” może przyczyniać się do bólów szyi i pleców.
Czy paniom i dziewczętom przyszło kiedyś do głowy, że to, co na niej noszą, może być przyczyną bólu? Czy twoja córka lub wnuczka uskarżała się kiedyś na ból głowy po powrocie ze szkoły? Jeśli miała włosy związane w koński ogon, możliwe, że to on był sprawcą. Tak zwana kitka może wywołać albo zintensyfikować ból głowy. Niektórzy migrenowcy bywają bardziej podatni na pewne bodźce obojętne dla innych, takie jak np. ciasny kapelusz, opaska na włosach, kok czy warkocz. Migrenę mogą też wywołać najprawdopodobniej niektóre zapachy. Często jest to zapach farby czy papierosów, ale winowajcą może też być przyjemny zapach – perfum czy świeżych kwiatów.
Jeśli budzisz się z obolałym ciałem, sprawdź, w jaki sposób śpisz. Jeśli na brzuchu, skręcasz głowę do momentu, w którym następuje nadmierne napinanie mięśni. A może śpisz na boku z jedną ręką nad głową? Taka pozycja może nadwerężać plecy. Chodzisz z obolałą żuchwą i tępym bólem głowy? To znak, że możesz zaciskać zęby podczas snu. Jeśli dzieje się to nagminnie, ból nie będzie jedynym skutkiem. Może wtedy dojść także do uszkodzeń żuchwy, zębów, a nawet – słuchu.
Nie zapominaj o bólu powodowanym stresem. Napięcie psychiczne powoduje napinanie się całych grup mięśni, a w konsekwencji – ból.
Mając świadomość, że wiele dolegliwości bólowych ma banalne przyczyny, pamiętaj, że są rodzaje bólu, z którym musisz natychmiast zgłosić się do lekarza. Sygnałem do takiej wizyty powinien być ból w klatce piersiowej, ostry ból głowy, któremu towarzyszy sztywność karku, ból związany z raną albo jakimś uszkodzeniem ciała oraz ból, któremu towarzyszy słabość albo zdrętwienie czy ścierpnięcie.
Karolina Kasperek