Nasz organizm codziennie walczy z wieloma przeciwnościami, zarówno wewnętrznymi i zewnętrznymi. Na ogół radzi sobie w tej walce dość dobrze. Jednakże takie czynniki jak stres, zmęczenie, zła dieta i przebodźcowanie negatywnie odbijają się na naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Tym co może nam pomóc w regeneracji zmęczonego ciała, jest nie tylko eliminacja czynników stresogennych, ale i poprawa jakości spożywanego pożywienia i odpoczynek. Warto także nasz organizm odtruć z tego co w nim się gromadzi. Zaleca się przeprowadzić taką detoksykację przynajmniej raz w roku. Dlaczego
Nagromadzenie toksyn skutecznie obniża nastrój
Dobrze przeprowadzony detoks organizmu pozwoli na usunięcie toksyn nagromadzonych, nie tylko w procesach fizjologicznych, ale produktów odpadowych komórek i wolnych rodników, powstających np. w procesie trawienia składników żywności.
Do zewnętrznych źródeł toksyn należą napoje i pokarmy smażone, pieczone czy grillowane. Także zanieczyszczenia środowiska, dym papierosowy, alkohol oraz konserwanty dodawane do żywności nie są obojętne dla organizmu.
Nagromadzenie toksyn skutecznie obniża nastrój, wywołuje szereg dolegliwości i negatywnie odbija się na naszym wyglądzie.
Nie jest jasne, skąd wziął się pomysł oczyszczenia organizmu, jednakże praktyki te były już obecne w tradycyjnych metodach zapobiegania chorób. Także w medycynie jest to sposób na poprawę funkcjonowania organizmu.
W jaki sposób toksyny wnikają do naszego ciała?
- Poprzez oddychanie
- Kontakt ze skórą
- Z pożywieniem
Jakie narządy uczestniczą w procesie detoksykacji?
- Skóra –produkując pot i łój;
- Wątroba i żółciowy – produkując żółć,
- Nerki – produkując mocz,
- płuca,
- układ limfatyczny – poprzez limfę
- jelita – kał.
Jak oczyścić organizm z toksyn?
Dobrze przeprowadzony detoks poprawia funkcjonowanie wszystkich narządów i samopoczucie. Podstawą odtruwania organizmu jest spożywanie świeżych warzyw, niegazowanej wody mineralnej i naparów ziołowych. Dlatego mądra dieta jest w tym okresie szczególnie ważna. Optymalny czas jej trwania to 14 dni. Jednakże przed przystąpieniem do procesu oczyszczania należy dobrze się przygotować i około 3 dni przed rozpoczęciem kuracji odstawić takie produkty jak: alkohol, kofeinę, białą mąkę i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym jaja, mleko, mięso czerwone).
Jest kilka rodzajów stosowanych diet. Niezależnie od tego czy oprzemy ją na sokach, koktajlach czy owocach albo zbożach, należy zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa w odtruwaniu organizmu. Powinno się pamiętać o nawodnieniu, głębokim oddychaniu oraz relaksacji poprzez masaż czy kąpiel. Bardzo dobre jest zadbanie o aktywność fizyczną, aby wspomóc oczyszczanie poprzez porządne spocenie się. Niestety należy pamiętać, że krótki, tygodniowy i jednorazowy detoks, nie naprawi wszystkich naszych wieloletnich zaniedbań w tym temacie.
Warto wspomóc się ziołami
Zioła nie tylko przyśpieszają proces samooczyszczania się organizmu, ale wspomagają go i regulują pracę, np. układu pokarmowego.
Do takich roślin należą, m.in.
- Pokrzywa – działa moczopędnie, dzięki czemu oprócz wydalania toksyn razem z moczem, zapobiega zatrzymywaniu się wody metabolicznej w ciele oraz mniejsza obrzęki.
- Rumianek – usuwa złogi jelitowe, przeczyszcza. Wykazuje także działanie przeciwzapalne.
- Czystek – roślina moczopędna, która wspomaga usuwanie metali ciężkich z organizmu oraz utrzymanie mikroflory jelitowej.
- Melisa – działa rozkurczająco.
- Ostropest plamisty – wspomaga usuwanie metabolitów pochodzących z przetwarzania alkoholu w organizmie.
Ksenobiotyki – zewnętrzne źródła toksyn
Ksenobiotyki, czyli toksyny pochodzące z zewnątrz, są rozpuszczalne w tłuszczach i mogą gromadzić się w tkance tłuszczowej. Ich udział znacząco wzrósł wraz z rozwojem przemysłowym, który znacznie zanieczyszcza glebę i wodę. A tym samym wpływają na produkcję roślinną. Nie bez znaczenia są tutaj także stosowane w rolnictwie środki ochrony roślin, których pozostałości w produktach roślinnych nie da się uniknąć całkowicie. Duży udział w produkcji toksyn ma przemysł kosmetyczny poprzez tworzenie produktów do pielęgnacji ciała. Nie bez znaczenia są w tym opakowania kosmetyków i żywności oraz napojów.
Proces naturalnej detoksykacji
Spośród narządów, liderem w usuwaniu produktów ubocznych metabolizmu i toksyn zewnętrznych, jest wątroba. Zresztą to jej jedna z spośród ponad 500 funkcji. Ale pozostałe tkanki także uczestniczą w tego typu procesach.
Proces detoksykacji jest mechanizmem 3-stopniowym. Faza 1. i 2. odpowiadają za przekształcanie związków rozpuszczalnych w tłuszczach w związki rozpuszczalne w wodzie.
Faza 3. odpowiada za transport takich produktów z komórek, tak aby wraz z kałem i moczem zostały wydalone na zewnątrz. W regulowaniu procesu samooczyszczania uczestniczą enzymy, a ich rola jest bardzo ważna i wspomagana przez witaminy i minerały dostarczane z pożywieniem.
Faza 3. odpowiada za transport takich produktów z komórek, tak aby wraz z kałem i moczem zostały wydalone na zewnątrz. W regulowaniu procesu samooczyszczania uczestniczą enzymy, a ich rola jest bardzo ważna i wspomagana przez witaminy i minerały dostarczane z pożywieniem.
Podsumowując: kluczem do sukcesu jakim jest dobre funkcjonowanie naszego organizmu jest to, że na ogół sam dobrze sobie radzi z procesami detoksykacji toksycznych i szkodliwych związków. I zadanie to ludzkie ciało spełnia każdego dnia niezależnie do stosowanej diety. Jednakże warto się wspomóc podejmując kurację „odtruwajacą” czy to poprzez unikanie niektórych produktów spożywczych, lepszą i zdrowszą dietę, aktywność fizyczną oraz minimalizację negatywnych bodźców zewnętrznych. A nasz organizm odpłaci się dobrym wyglądem, zdrowiem i samopoczuciem.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Na podstawie: theconversation.com/do-you-really-need-a-detox-52077
Zdjęcie: Pixabay