StoryEditorZdrowie

Czym jest brązowy tłuszcz w ciele człowieka i jakie ma właściwości?

20.01.2021., 13:01h
Brązowy tłuszcz? Tak, istnieje coś takiego. Zwą go też gruczołem snu zimowego albo tkanką tłuszczową brunatną. Nie szkodzi nam, a nawet bardzo pomaga. Zobaczcie, w jaki sposób i co ma wspólnego z niedźwiedziami.
Tłuszcz kojarzycie pewnie niezbyt dobrze. Od lat czytacie i słyszycie z mediów, od lekarzy, znajomych, że tłuszczu trzeba się pozbywać i że przyprawia on o wiele chorób. To prawda, ale po części. Bowiem naukowcy jakiś czas temu odkryli, że istnieje pewien szczególny jego rodzaj, który nie tylko pozwala lepiej spalać kalorie, ale też pomaga zapobiegać niektórym chorobom, m.in. przewlekłym, jak choroby serca, cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze. To tzw. brązowy tłuszcz.

Brązowy tłuszcz z wiekiem zanika

Brązowy tłuszcz to tkanka charakterystyczna dla wszystkich ssaków. Jest silnie unaczyniona i unerwiona, składa się z wielopęcherzykowych komórek tłuszczowych, a jej brunatne zabarwienie wynika z dużej ilości mitochondriów. Jednak nie wszystkie ssaki mają tę tkankę w takiej samej ilości. Na przykład u ludzi jest ona obecna u niemowląt, ale z wiekiem zanika. Dużo za to mają brunatnego tłuszczu zwierzęta zapadające w sen zimowy. Dlaczego? Ponieważ tzw. brązowy tłuszcz ma niezwykłe możliwości wytwarzania ciepła. Wynika to z bardzo szybkiego spalania. To wszystko potrzebne jest zwierzęciu, które wybudza się nagle z zimowej hibernacji. Wia...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 03:05