To również zachęta dla tych, którzy do tej pory preferowali spędzanie wolnego czasu przed telewizorem. Bo przecież każdy z nas może wziąć do rąk dwa kijki i w natłoku codziennych obowiązków wygospodarować choć odrobinę czasu dla siebie. Dla zdrowia, zgrabnej sylwetki i poczucia, że warto zrobić coś dla siebie.
W majowym oficjalnym otwarciu sieci tras do uprawiania nordic walking i narciarstwa biegowego zimą wzięło udział ponad 800 osób. W rajdzie aktywnie uczestniczyło 213 amatorów nordyckiego chodzenia. Trasę pokonali pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, wśród których był Stefan Helwich z Wielenia – kilkukrotny medalista Mistrzostw Świata i Polski w nordic walking w kategorii M55 – mężczyźni wiek 55 lat (zawodnik MKS „Muszkiet” Wieleń). Dla uczestników rajdu przewidziane zostały również wartościowe nagrody, które były przez nich losowane podczas uczestniczenia w rajdzie. Najstarsza uczestniczka biegu – 69-letnia seniorka z Piły – została uhonorowana pucharem burmistrza Wielenia.
Trzy trasy do wyboru
Trasa „Z kwiatka na kwiatek” leży w Puszczy Noteckiej i Lasach Puszczy nad Drawą na terenach leśnych położonych w północnej Wielkopolsce. Ukształtowanie terenu – doliny, pagórki oraz malownicze rzeki i jeziora tworzą doskonałe warunki dla aktywnego wypoczynku.
Puszczańskie ścieżki są doskonałe dla miłośników leśnej ciszy, zapachu sosen i pięknych widoków. Krótkie (ok. 5 km), średnie (ok. 10 km) i dla wytrwałych (ok. 15 km), skupione w pętle w kształcie kwiatowych płatków wokół poszczególnych miejscowości tworzą trasę długości niemal 170 km. Trasy wyznaczone są w taki sposób, by nie pominąć żadnego miejsca wartego zobaczenia. Po drodze napotkamy między innymi Dębogórskie Karpaty, Roztańczony Las czy przecudną Dolinę Dwunastu Źródeł… A poruszać się można jak kto lubi, nie tylko z kijkami – pieszo, konno, kajakiem lub na rowerze – mówi Andrzej Wojciechowski, prezes Stowarzyszenia Bukówka.
Z myślą o rozwoju turystyki
Wielkopolskie Centrum Nordic Walking i Narciarstwa Biegowego „Z kwiatka na kwiatek” to pomysł Stowarzyszenia Bukówka. Chce ono udostępnić miłośnikom chodzenia z kijkami niezwykłe szlaki północnej Puszczy Noteckiej. Stowarzyszenie Bukówka powołali właściciele obiektów agroturystycznych. Jego celem jest rozwój turystyki w regionie i jego promocja. Projekt realizowany jest ze środków unijnych w partnerstwie z gminą Wieleń, powiatem czarnkowsko-trzcianeckim i Nadleśnictwem Krzyż.
Północny skraj Puszczy Noteckiej i Lasy Puszczy nad Drawą, a dokładniej sąsiedztwo rzeki Bukówki, to miejsce piękne, dzikie – do odkrycia. Jego klimat tworzą Puszcza, płynące przez tę krainę rzeki, nieodległe jeziora, urozmaicony krajobraz – daleki od nizinnych połaci południowej Wielkopolski – i bez wątpienia mieszkający tutaj ludzie. Nietuzinkowi pasjonaci, specjaliści od spraw niecodziennych. Ludzie na tym pustkowiu trzymają się razem, razem pracują i razem tworzą. Efektem tego współdziałania jest projekt „Z kwiatka na kwiatek” – sieć tras do uprawiania nordic walking i narciarstwa biegowego.
– Osiągnięty został najważniejszy cel projektu: stworzenie możliwości powszechnego wypoczynku i aktywnej turystyki poprzez budowę pieszych tras do uprawiania dyscypliny nordic walking. Założeniem jest, by projekt „pączkował”, co jest możliwe, zważywszy na dobry klimat do tego typu działań turystycznych w gminie Wieleń. Mamy nadzieję, że przyczyni się do tego spore zainteresowanie odbiorców, a nade wszystko duży potencjał tego projektu – informuje Hanna Forbrich, inspektor ds. promocji i rozwoju Gminy Wieleń.
Ewelina Hahnel