Jak zadbać o kwiaty doniczkowe w czasie zimy?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorOgród

Jak zadbać o kwiaty doniczkowe w czasie zimy?

14.01.2024., 08:00h
Nagłe zmiany temperatury, suche powietrze w domach i przeciągi nie sprzyjają wzrostowi i ładnemu wyglądowi. Bardzo często piękne dotychczas rośliny doniczkowe nagle zaczynają marnieć, ich liście zasychają, opadają, a roślina zamiast zdobić – straszy suchymi pędami.

Jak niedobór i nadmiar wody wpływa na rośliny?

Większość roślin dobrze znosi niedobór wilgoci, jednak gatunki pochodzące ze środowisk wilgotnych, np. cibora czy paprocie, marnieją i giną nawet podczas krótkotrwałego niedoboru wody w podłożu. Inną przyczyną może być z kolei nadmiar wilgoci – wszystkie rośliny potrzebują wody, ale w tym względzie mają indywidualne wymagania: jedne lubią, gdy podłoże jest cały czas wilgotne, drugie, jak choćby kaktusy, nie potrzebują wody wcale. Niewielkie zapotrzebowanie na wilgoć mają również rośliny, które nie kwitną. Należy pamiętać, że nadmiar wody powoduje gnicie korzeni.

Jak uniknąć przelania rośliny?

Doniczka powinna mieć otwór w dnie, przez który nadmiar wody wypłynie do podstawki. Odczekaj około 15 minut i po tym czasie zlej wodę z podstawki, by doniczka nie stała w wodzie. Na dnie doniczki powinien być umieszczony drenaż, np. z potłuczonych starych doniczek ceramicznych, który wchłonie wodę. Wiele jest takich, które lubią wilgotne powietrze, co trudno osiągnąć w okresie grzewczym. Dobrym wyjściem jest ustawianie doniczki z kwiatami na tacy wypełnionej kamykami, które co pewien czas skrapiamy wodą, a ta, parując, wypełnia pomieszczenie wilgocią. Czasem na grzejnikach umieszczamy ceramiczne pojemniki z wodą czy wieszamy wilgotne ręczniki. Każdy sposób może okazać się skuteczny. Ważne jest również, by niektórym gatunkom spryskiwać liście, zmywając tym samym warstwę kurzu ograniczającą właściwą fotosyntezę. Pamiętajmy, że spryskiwania nie lubią rośliny o liściach aksamitnych ani młodych.

image

Jednym z najmniej wymagających kwiatów doniczkowych jest zamiokulkas, który doskonale sobie radzi nawet z dala od okna

FOTO: Magdalena Paulinek

Jaka temperatura jest najbardziej optymalna dla kwiatów?

Kolejną przyczyną marnienia kwiatów doniczkowych mogą być wahania temperatury. Roś­liny źle znoszą nie tyle niskie temperatury, ile gwałtowne ich zmiany. Najbardziej cierpią te, które umieszczone są na parapetach. Wahaniom temperatury można zapobiec przez izolację doniczki od parapetu. Można postawić ją np. na drewnianej podkładce. Dobrą metodą jest również uprawa roślin w doniczkach plastikowych, w których podłoże znacznie wolniej się ochładza niż w ceramicznych. Dla roślin doniczkowych zabójcze jest gorące powietrze. Nie dość, że marnieją, to jeszcze na spodzie liści mogą pojawiać się przędziorki. Optymalna temperatura dla roślin doniczkowych to około 18°C. Zimą często w pomieszczeniach panują przeciągi, szczególnie wtedy, gdy okna są nieszczelne, a także podczas wietrzenia. By uchronić rośliny przed gwałtownymi ruchami powietrza, najlepiej je przenieść w inne miejsce, a podczas otwierania okien osłaniać.

Czy zapewnienie właściwego oświetlenia dla roślin jest konieczne?

Problemem jest także zapewnienie właściwego oświetlenia. Jego niedobór jest niemal zabójczy dla niektórych gatunków, choć są i takie, które doskonale się czują w ograniczonym dostępie światła. Te, które lubią dobre oświetlenie, należy na czas jesienno-zimowy przestawić z głębi pokoju bliżej okna. Również firany i zasłony dodatkowo ograniczają dostęp światła, należy więc je albo odsłonić, albo umieścić kwiaty na parapecie.

Przeczytaj również: Jak nadmiar wilgoci wpływa na rośliny rosnące w rabatach?

image
Wieś i rodzina

Igliwie idealne na ściółkowanie: jakie rośliny je lubią?

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 04:33