StoryEditorzdrowie

Domowy sposób na urodę – mit czy hit?

01.09.2022., 18:09h
Naukowcy wiedzą, że dobry sen pomaga dbać o zdrowie serca i wąską talię. Ale czy może wesprzeć nas w wysiłkach o odświeżenie zmęczonej skóry? A co z wiekowym już rytuałem okładania twarzy plasterkami ogórka? Czy to innowacja, czy jednak działanie pozbawione sensu?

Kiedy portfele nam się kurczą, a kosmetyki pęcznieją od coraz bardziej złożonych substancji chemicznych, szukamy czegoś bardziej naturalnego i taniego. Nie jest to pozbawione sensu. Podczas kiedy koncerny inwestują potężne budżety w technologie produkcji kosmetyków, proste i tanie domowe sposoby na zdrową i promienną skórę wciąż okazują się skuteczne. Ale, jak ostrzega Leslie Baumann, szefowa dermatologii kosmetycznej w Miller School of Medicine na Uniwersytecie w Miami na Florydzie, niektóre z nich nie tylko są nieskuteczne, ale nawet szkodliwe dla skóry. A co na to naukowcy?

Śpij – będziesz piękniejsza!

Czy wypoczęte ciało to także bardziej promienna cera? Banały często okazują się prawdami. I tak rzeczywiście jest w tym przypadku. Podczas snu nasze ciało się regeneruje. Kluczem jest odpowiednia liczba godzin spędzonych z zamkniętymi oczami. Powinno ich być od 7 do 9. Jeśli śpimy krócej niż 6 godzin, będzie to źle wpływać na nasz wygląd. Jeśli śpimy mało, na początku spróbujmy wydłużyć sen o godzinę. Poprawę na twarzy będzie widać nawet po jednym dniu. Po upływie trzech tygodni ze snem wydłużonym o 2–3 godziny widać znaczną poprawę w wyglądzie cery. Śpiąc dłużej, opóźniamy powstawanie niektórych zmarszczek, zyskujemy bardziej promienną cerę, mniejsze worki pod oczami, ale też zdrowsze włosy. Lepiej też będą działać kremy i inne preparaty, które stosujemy.

Orzechy i herbatki doskonałe jako peeling do ciała

Peeling domowy czy kupny? Wyszorowanie skóry i pozbycie się obumarłych komórek skóry jest zawsze korzystne dla urody. Ale czy musimy użyć do tego drogiego preparatu? Zdaniem dermatologów wystarczy do tego dowolna pasta z granulkami. Świetnie sprawdzą się tu, na przykład, potłuczone orzechy. Istotą tego zabiegu jest bowiem ścieranie, czyli działanie mechaniczne.

Czy z zielonego ogórka i torebek herbacianych zrobimy coś więcej niż sałatkę i popołudniowy napój? Tak, ponieważ ogórek zawiera substancje działające przeciwzapalnie, a dzięki temu może pomóc m.in. likwidować obrzęki wokół oczu. Takie działanie będą mieć też torebki herbaciane z zaparzonej już herbaty albo płatki nasączone naparem. Zmniejszą cienie pod oczami, a także zredukują zaczerwienienia pod nimi. Można je przykładać, kiedy są jeszcze ciepłe, ale świetnie też sprawdzą się te chłodzone przez 20 minut w lodówce. Najpopularniejsze herbaty używane do tego celu to roiboos, rumiankowa, lawendowa, z nagietka, szałwii, kopru czy kozieradki.

Lepiej świeże niż z tubki

Maseczka z plastrów banana czy droga tubka z wyciągiem z kiwi? Dermatolodzy przestrzegają przed inwestowaniem dużych pieniędzy w to drugie. Te same substancje, które działają zbawiennie na cerę, kiedy położymy na niej plaster banana czy kiwi, niekoniecznie będą czynne w kosmetyku. Lepiej więc skorzystać z witamin i enzymów w dopiero co obranym owocu.

Czy suplementy działają? Nauka cały czas bada ich skuteczność w dbaniu o urodę. Dermatolodzy uważają, że niektóre z nich mogą niwelować uszkodzenia skóry. Leslie Baumann dla celów przeciwstarzeniowych poleca szczególnie witaminy C i E, likopen, którego szczególnie dużo jest w pomidorach, i luteinę, którą znajdziemy w szpinaku i jarmużu.

Dla urody rzuć cukier!

Żeby skóra dobrze trzymała wilgoć, trzeba ją natłuścić. To wiadomo nie od dziś. Cerze przydaje się przykrycie jej na noc wazeliną. Ale czy wiecie, że na nawodnienie cery i skóry w ogóle wpływ ma też spożywanie oliwy czy oleju? W oliwie z oliwek znajdują się witaminy D i E, w oleju lnianym – A, C, E i B. Dbając o nawilżenie skóry, i natłuszczajmy, i spożywajmy.

Jesteśmy tym, co jemy – mówi stare porzekadło. Czy możemy zatem skomponować menu dla lepszej cery? Naukowcy twierdzą, że tak – i rolę odgrywa tu cukier. Nie tylko winien jest cukrzycy i otyłości, ale jest też produktem zakazanym dla wszystkich, którzy chcą wyglądać młodo. Otóż jego nadmiar przyspiesza starzenie się skóry. W jaki sposób? W procesie zwanym glikacją. Polega on na tym, że cząstki cukru – glukozy – wiążą się z niektórymi białkami, np. kolagenem. Sprawiają w ten sposób, że kolagen jest mniej skuteczny. A to on jest jednym z budulców rusztowania naszej skóry. Im intensywniejsza glikacja, tym szybsze oznaki starzenia.

Rzuć palenie, a ograniczysz zmarszczki

Z domowych sposobów na urodę lekarze zdecydowanie polecają niepalenie. Co nam robi z cerą papieros? Odruch zaciągania się pogłębia zmarszczki wokół ust (tzw. zmarszczki palacza). Paląc, ograniczamy ilość tlenu dostępną organizmowi. Nikotyna zawiera wolne rodniki. To wysokoreaktywne cząstki, któtre powodują uszkodzenia komórek. Poza tym prowokują organizm do intensywniejszej produkcji metaloproteinazy – enzymu, który rozkłada kolagen.
Ogórek na twarzy zdziała więcej niż w gotowych preparatach. Nie wszystkie właściwości świeżego owocu czy warzywa udaje się utrzymać, kiedy stają się one częścią kosmetyku

  • Ogórek na twarzy zdziała więcej niż w gotowych preparatach. Nie wszystkie właściwości świeżego owocu czy warzywa udaje się utrzymać, kiedy stają się one częścią kosmetyku

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 35/2022 na str. 54.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

fot. freepik

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 04:54