StoryEditorZdrowie

Doznałeś urazu głowy? Nie wsiadaj za kierownicę!

22.08.2020., 08:08h
Miałeś uraz głowy? Stwierdzono wstrząśnienie mózgu? Lepiej, żebyś przez chwilę nie siadał za kierownicą.

Mózg musi się zregenerować po urazie

Ludzie, którzy doznali wstrząśnienia mózgu, wykazują zwykle dłuższy czas reakcji i gorzej wypadają w testach zdolności poznawczych niż osoby, które nie doznały takiego urazu – twierdzi prof. Julianne Schmidt, badaczka z Uniwersytetu Georgia w Stanach Zjednoczonych.

Dodaje, że złożone dość czynności, których wymaga prowadzenie samochodu, wymagają reakcji liczonych w ułamkach sekund i przekładają się na sytuacje typu „życie albo śmierć”. A właśnie powrót do takich umiejętności zajmuje mózgowi najwięcej czasu po wstrząśnieniu.

Kierowcy po wstrząśnieniu reagują wolniej

W badaniach zaangażowano 28 studentów w wieku 20 lat. Połowa z nich była zdrowa, połowa – po wstrząśnieniu. Poddano ich testowi, w którym mierzono czasy reakcji podczas symulowanej jazdy samochodem, a także komputerowemu testowi sprawności umysłowej. Miało to miejsce po upływie 48 godzin po ustąpieniu objawów wstrząśnienia i mniej więcej po 16 dniach od urazu. Kierowcy, który przeszli wstrząśnienie, mieli średnio o sekundę wolniejsze reakcje niż zdrowi. W zadaniu zatrzymywania się na czerwonym świetle osobom z urazem zareagowanie zajmowało średnio o 0,24 sekundy dłużej niż innym. Ten czas równy jest prawie pięciu metrom. Podczas symulacji jazdy samochodem, w której pojawia się dziecko wbiegające przed samochód, osobom po wstrząśnieniu reakcja zajęła o 0,06 sekundy więcej. W drodze hamowania ten czas odpowiada prawie metrowi długości. Takie ułamki sekund są krytyczne dla uniknięcia wypadku.

Po całkowitym ustaniu objawów wstrząśnienia czasy reakcji u osób z urazem i bez niego były podobne. Ale kiedy sprawdzaliśmy czasy związane z reagowaniem na światła stopu, u osób po wstrząśnieniu obserwowaliśmy przewlekłą osłabioną zdolność reakcji – wyjaśnia prof. Schmidt.

To oznacza, że tradycyjne testy na reaktywność kierowców mogą być niewystarczające. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że mamy do czynienia z setkami urazów głowy, choćby podczas aktywności sportowej.

Karolina Kasperek
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 20:47