Druhowie z OSP Krągola pomogli w utworzeniu jednostki w Janowicach
Jak postanowił, tak też uczynił, a zachowane zapiski kronikarskie dowodzą, iż przy tym przedsięwzięciu bardzo pomocni byli mu strażacy z sąsiedniej wsi Krągola. OSP Krągola powstała dwa lata wcześniej, więc Adam Bronikowski chętnie korzystał z ich doświadczenia.nJak na ówczesne czasy jednostka rozwijała się prężnie o czym świadczy szybkie założenie orkiestry dętej liczącej aż trzydziestu muzyków.
W 1939 r. wybuchła wojna, lecz strażacy z Janowic nie zawiesili działalności. Jak powiedział prezes Ireneusz Ćwiek, jednostka była najwyraźniej potrzebna niemieckiemu okupantowi.
27 lat służby Prezesa OSP Janowice
Ireneusz Ćwiek w struktury ochotniczej straży pożarnej wstąpił 27 lat temu, zaś od 15 pełni funkcję prezesa. Jest doświadczonym druhem, przeszedł wszystkie szczeble w strażackiej służbie. Przez wiele lat był m.in. wiceprezesem-naczelnikiem. Prezes podkreśla doskonałą współpracę z kadrą kierowniczą na czele z wiceprezesem dh. Romanem Czajkowskim, sekretarzem dh. Michałem Kwiatkowskim, skarbnikiem dh. Mariolą Kwiatkowską, zastępcą naczelnika dh. Błażejem Woźniakiem oraz gospodarzem, 83-letnią dh. Sabiną Jankowską.
Pszczółka i Wojtek czyli dwa samochody OSP Janowice
Na terenie gminy Stare Miasto funkcjonuje 12 jednostek, w tym dwie OSP Stare Miasto oraz OSP Lisiec Wielki są zrzeszone w krajowym systemie KSRG.
– Mam nadzieję, że nadejdzie dzień, w którym i my wstąpimy do KSRG – mówi prezes Ireneusz Ćwiek. – Póki co nie dysponujemy wystarczającym sprzętem i tym samym nie spełniamy podstawowych wymogów. Mamy 2 samochody, lekki wóz Opel Vivaro oraz pojazd kwatermistrzowski Opel Corsa. Pierwszy samochód nazwaliśmy „Wojtek” na cześć byłego sołtysa i zarazem prezesa naszej OSP dh. Wojciecha Śliwińskiego. To dzięki niemu staliśmy się posiadaczami tego auta. Drugie auto nazwaliśmy „Pszczółka”. Wiele lat służyło komendantowi PSP w Koninie, później „Pszczółka” trafiła do naszych kolegów z OSP Kleczew. Po latach kleczewscy strażacy bezpłatnie przekazali nam opla. Niestety obecna flota samochodowa jest niewystarczająca byśmy zostali włączeni w struktury KSRG.
W 2006 r. ukończona została budowa nowej remizy. Jak podkreślił dh Ireneusz Ćwiek, olbrzymi wkład przy realizacji tej inwestycji miał ówczesny wójt Andrzej Drewniak, który swoją samorządową funkcję pełnił dwanaście lat.
– Mamy szczęście do wójtów – mówi z uśmiechem prezes Ćwiek. – Zarówno były wójt Ryszard Nawrocki, jak i obecny Dariusz Puchała zawsze nas wpierali, nie tylko finansowo.
Rok po ukończeniu budowy nowej remizy mieszkańcy Janowic ufundowali strażakom sztandar. Był to dla nich wyjątkowy dzień, gdyż poprzedni zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas II wojny światowej. Od 2007 r. na nowym sztandarze widnieje medal – bardzo cenny dla janowickich druhów – złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.
- Chłopięca część MDP z dh. Łukaszem Koziołem – opiekunem MDP i dh. Mariuszem Czernielewskim – członkiem OSP przy samochodzie pożarniczym, nazywanym „Wojtkiem”
- Od lewej: Sabina Jankowska – gospodarz, Mariola Kwiatkowska – skarbnik, opiekun MDP i kronikarz, Roman Czajkowski – wiceprezes-naczelnik, Michał Kwiatkowski – sekretarz.
Drugi szereg: Błażej Woźniak – zastępca naczelnika, Ireneusz Ćwiek – prezes zarządu
W czym specjalizuje się jednostka?
Obecnie z OSP Janowice związanych jest 67 druhów. Nie brakuje również kobiet, z czego dumny jest prezes.
– Kadra nasza składa się z 36 strażaków czynnych, w tym 9 druhów ma wymagane uprawnienia do prowadzenia akcji ratowniczych – mówi prezes Ćwiek. Specjalizujemy się przede wszystkim w ratownictwie drogowym, powodziowym oraz tzw. pomocniczym na miejscu pożarów. Ponadto mamy w swoich szeregach 5 druhów honorowych, 12 wspierających oraz co najważniejsze, bardzo zdolną i pracowitą 16-osobową drużynę MDP. Opiekunką najmłodszych druhów jest dh. Mariola Kwiatkowska oraz wspierający ją dh Łukasz Kozioł.
– Właśnie z myślą o najmłodszych stworzyłem program „Gmina dla młodzieży” oparty na regulaminie „Rekreacyjnego pożarnictwa”. W programie uczestniczą druhowie w przedziale wiekowym 12–17 lat służący w jednostkach OSP Stare Miasto oraz OSP Janowice. Nie ukrywam, że swój regulamin oparłem w dużym stopniu na regulaminie opracowanym wcześniej przez mojego przyjaciela, komendanta gminnego Związku OSP, emerytowanego strażaka PSP, oficera mł. brygadiera dh. Andrzeja Pospieszyńskiego. To właśnie on zainspirował mnie i skłonił do stworzenia podobnego programu dla najmłodszych strażaków – powiedział prezes Ćwiek.
- Dh Ireneusz Ćwiek przy pojeździe kwatermistrzowskim nazywanym „Pszczółką”. Mundur z oznaczeniem sędziego zawodów pożarniczych. Przewodniczący Woj. Kolegium Sędziów woj. wlkp. w Poznaniu – sędzia klasy krajowej
- Wizyta członków MDP w JRG 2, PSP w Koninie. Młodzież rozmawia z dowódcą zmiany, pod opieką dh. Marioli Kwiatkowskiej i dh. Leny Piaskowskiej – przewodniczącej Komisji ds. Młodzieży Zarządu OG ZOSP RP w Starym Mieście
Strażacy z OSP Janowice, podobnie jak inne jednostki w kraju, włączyły się do walki z COVID-19. Prowadzą akcje informacyjne, zabezpieczają mieszkańców w płyny dezynfekujące oraz maseczki ochronne. Ostatnio dzięki wsparciu finansowemu z programu 5000+ dla OSP zakupili dwa kombinezony trudnopalne oraz jedną parę butów specjalistycznych.
Marzą o nowym wozie bojowym i jeszcze liczniejszej MDP
Prezes Ireneusz Ćwiek zapytany o marzenia i najbliższe plany powiedział: – Dla mnie i moich druhów najważniejsza jest praca z młodzieżą. Marzy nam się silna i jeszcze liczniejsza drużyna młodzieżowa. Co za tym idzie, marzymy o nowym wozie bojowym. Widok takiego sprzętu tzw. ciężkiego pojazdu, motopompy, siłą rzeczy przyciąga młodych druhów. Czy to jest realne, wierzę, że tak. Nasze pomysły i plany rozwojowe dobrze zna i rozumie wójt Dariusz Puchała i również jest za dosprzętowieniem naszej jednostki. Jesteśmy więc optymistami.
Krystyna Nowakowska