StoryEditorżycie wsi

Dzięki mieszkańcom Kipa w Łagiewnikach tętni życiem

03.06.2022., 14:06h
Wyspa zarasta, budowla się wali, a staw zaczyna przypominać krzyżówkę bagna z szuwarami. I nagle pojawia się grupa społeczników, którzy odzyskują ze zbiorowej pamięci historię miejsca, a potem przez kilka lat pieczołowicie uzupełniają rzeczywisty obrazek pamiętanymi kształtami i kolorami.

I sprawiają, że zabytkowe serce wsi zdobywa pierwszą nagrodę w konkursie „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. A to wszystko w Łagiewnikach Kościelnych w powiecie gnieźnieńskim.

„W centralnej części Łagiewnik Kościelnych znajduje się staw z wyspą, a na niej lodownia. Prawdo­podobnie jest to jedyna w Polsce, a może w Europie, murowana lodownia na sztucznej wyspie, którą od charakterystycznego kształtu mieszkańcy nazywają Kipą. Słowo to w jednym ze znaczeń określa jarmułkę, czyli żydowskie nakrycie głowy, co bardzo trafnie określa to miejsce. Od wielu lat lodownia popadała w zapomnienie i ruinę, a staw zarastał. W 2016 roku podjęto prace przy rewitalizacji »Kipy«, które trwały trzy lata. Dzięki realizacji projektu odtworzono jedyne w swoim rodzaju miejsce, które stanowi wizytówkę Łagiewnik Kościelnych i gminy Kiszkowo. W odnowionej lodowni, która wcześniej groziła zawaleniem, i w opinii wielu fachowców z branży budowlanej nie nadawała się już do uratowania, urządzono małą izbę tradycji ze sprzętami domowymi z poprzedniej epoki...”.

Odtwarzamy Kipę

Tak wygląda część opisu projektu, którego realizacji podjęli s...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 03:06