StoryEditorKoło Gospodyń Wiejskich

Finansowanie KGW i stowarzyszeń wiejskich – jak to wygląda w praktyce?

03.08.2020., 09:08h
Niedawno Tygodnik Poradnik Rolniczy zrealizował seminarium internetowe dla kół gospodyń i stowarzyszeń. Obiecaliśmy, że nie tylko będziemy baczniej przyglądać się problemom tych organizacji, ale również postaramy się te problemy rozwiązywać. A przynajmniej podpowiadać rozwiązania. Dziś chcemy wrócić do kilku waszych pytań zadanych podczas webinaru. Odpowiedzi poszuka z nami nasza specjalistka – Renata Gembiak-Binkiewicz.
Nasz webinar rozpoczęliśmy od pytania koła gospodyń w Kobylnicy Ruskiej z Podkarpackiego. Pytanie brzmiało: „Czy istnieje możliwość ustalenia składki członkowskiej różnej dla poszczególnych członków koła?”. Dotyczyło przede wszystkim starszych członkiń koła, które pojawiają się często tylko przy ważniejszych okazjach, takich jak spotkanie opłatkowe czy plecenie wieńca dożynkowego. To specyfika wielu kół i organizacji działających na wsiach.

Jak to jest z tymi składkami?

  • Część osób ma członkostwo honorowe, niektórzy są niepełnoletni, bo do koła można przecież należeć już od 13. roku życia. A te osoby nie mają dochodu. Co w takiej sytuacji?
W mojej ocenie jak najbardziej można uchwalić różne składki dla różnych członków organizacji. Przede wszystkim chciałabym uświadomić osobom działającym w kołach gospodyń, że mają podporę przy poszukiwaniu odpowiedzi na tego typu pytania – to są wasze statuty. Statut wzorcowy, zaproponowany w ramach ustawy o kołach gospodyń wiejskich, podpowiada pewne rozwiązania. Mam wrażenie, że większość kół właśnie takie statuty przyjęła. A ten wzorcowy mówi właśnie, że zebranie...
Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 15:31