StoryEditorżycie wsi

Genialny projekt ma kojarzyć seniorów potrzebujących transportu z wolontariuszami z autem

29.01.2022., 10:01h
„Tak bym się chętnie zobaczyła z koleżanką, ale nie mam jak dojechać do miasteczka”. „Lekarz przyjmuje późnym popołudniem, a tu nie ma już autobusu!”. Takich rozterek najprawdopodobniej nie będą już mieli seniorzy z gminy Żary. Jak to możliwe? Co się zmieniło?

Fundacja Pięknolesie z samej Sieniawy właśnie inauguruje pierwszy tego typu projekt w Polsce. Chce w nim kojarzyć potrzebujących transportu seniorów i dysponujących samochodami mieszkańców-wolontariuszy. Za chwilę ma w tym pomóc specjalna aplikacja.

O Krystynie Adamenko, prezesce fundacji Pięknolesie, pisaliśmy pięć lat temu. Odwiedziliśmy ją, żeby posłuchać o tym, jak założyć fundację w jedno popołudnie, kiedy nic się na ten temat nie wie.

Założyła fundację mając zerowe doświadczenie

Syn Krystyny chodził w 2016 roku do sieniawskiej podstawówki. Z roku na rok tracącej uczniów i otrzymującej coraz mniej subwencji. Szkoła nie proponowała więc żadnych zajęć pozalekcyjnych. Krystyna poczuła, że musi coś z tym zrobić. Z pobieżnych, kilkuminutowych kalkulacji wyszło jej, że musi założyć jakąś organizację. Usiadła do komputera, otworzyła stronę www.ngo.pl z formularzem, który ją poprowadził krok po kroku, i założyła fundację, mając na koncie zerowe doświadczenie w prowadzeniu takich organizacji.

Zaczęliśmy od zajęć z nauki pływania dla dzieci, które kontynuujemy do dziś i które są flagową propozycją w naszej oferci...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 11:05