StoryEditorZdrowie

Helicobacter pylori - bakteria wrzodowa. Objawy i leczenie

08.03.2019., 13:03h
Helicobacter to taka „modna” ostatnio bakteria. Wspominają o niej częściej lekarze gastroenterolodzy, bo to oni mają do czynienia z ewentualnymi skutkami jej działania – czasem dramatycznymi. Dlatego dobrze, żebyśmy wszyscy coś o niej wiedzieli. I na wszelki wypadek co jakiś czas sprawdzali, czy nie wprowadziła się do naszego żołądka.
Helicobacter nazywana jest czasem „wrzodową bakterią”. A to dlatego, że, niestety, ma potencjał wywoływania w żołądku małych ranek, które potocznie nazywane są wrzodami. Wywołuje stan zapalny w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Jak to z bakteriami bywa, nie jest niebezpieczna ona sama, ale to, co produkuje. Helicobacter wytwarza wiele toksycznych substancji, ale jedna z nich jest szczególnie niebezpieczna. Nazwano ją cytotoksyną VacA. To właśnie ona ma zdolność wywoływania wrzodów, a u niektórych – także raka żołądka. Nowotworu, który bardzo trudno poddaje się leczeniu, a objawy daje bardzo późno.

Nawet nie wiesz kiedy się nią zaraziłeś

Wielu z nas nie wie nawet, że się nią zakaziło. A to z dwóch powodów. Po pierwsze, do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie. Nie wiadomo właściwie, jak to się dzieje. Bakteria może być przekazywana w bliskim bezpośrednim kontakcie z zakażonym poprzez ślinę, ale też poprzez kontakt z jego wymiocinami lub kałem. Niestety, Helicobacter może rozprzestrzeniać się też w żywności, a nawet wodzie.

Ryzyko zakażenia rośnie, jeśli mieszkamy w większym skupisku ludzi. Male...
Pozostało 68% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 10:20