StoryEditorZdrowie

Jak skutecznie rzucić palenie? Poznaj 4 zasady, które pozwolą ci zerwać z nałogiem

12.09.2020., 11:09h
Znakomita większość rzucających palenie walczy z nagłym głodem nikotyny. To normalne, ale ważne, by nie poddawać się tej nagłej potrzebie. Wiadomo już, że taki napad może powodować nawet stany lękowe, ale nie przejmuj się – to stan, który mija. Aby szybciej pozbyć się nałogu, możesz zastosować nikotynową terapię zastępczą. Bez recepty można kupić gumę z nikotyną, pastylki albo nasączone nikotyną specjalne plastry.

Zasada nr 1: Unikaj wyzwalaczy

Paliłeś podczas spotkań towarzyskich, przy alkoholu czy w stresującej sytuacji? Trzeba będzie na jakiś czas zrezygnować ze spotkań, odstawić alkohol i zadbać o spokój. A kiedy najdzie cię ochota, żeby zapalić, próbuj znaleźć wymówkę, żeby nie sięgnąć po papierosa. Powiedz sobie, że musisz poczekać jeszcze 10 minut. A potem znajdź zajęcie. Udaj się do strefy, w której się nie pali. Umyj stojące w zlewie naczynia, włącz telewizor, rozwiąż krzyżówkę. Poddanie się potrzebie i zapalenie „tylko tego jednego” najczęściej niweczy próby rzucenia nałogu. Kiedy już uda ci się przetrzymać chwilę pokusy, zafunduj sobie nagrodę. Może to być kawałek czekolady, chwila z książką czy ulubioną muzyką albo telefon do przyjaciela lub przyjaciółki.

Zasada nr 2: Zawsze miej pod ręką cukierka albo gumę do żucia

Podczas rzucania palenia zamiast papierosa miej pod ręką gumy do żucia, cukierki, orzechy, nasiona albo cokolwiek innego, co da się żuć albo co jest chrupiące. W przypływie ochoty na papierosa sięgnij po te produkty. Podobno dobrze sprawdza się w takim momencie także umycie zębów. A na dłuższą metę rzucaniu palenia sprzyjają ćwiczenia – joga, szybkie spacery, a nawet taniec.

Zasada nr 3: Pij dużo płynów, ale odstaw kawę

Żegnając się z nałogiem, wprowadź do menu dużo płynów, zwłaszcza zieloną herbatę. Unikaj zaś czarnej herbaty i kawy, przynajmniej przez pierwsze kilka dni bez papierosa. Pomoże to szybciej wypłukać nikotynę z organizmu. Kawa działa jako wyzwalacz głodu nikotynowego, ale nie rezygnuj z niej całkowicie, bo to może pogłębić nieprzyjemne doznania związane z abstynencją, jak ból głowy, nerwowość, skurcze mięśni. Dowiedziono natomiast, że palący metabolizują kofeinę dwa razy intensywniej niż niepalący. To oznacza, że rzucając palenie, powinieneś zmniejszyć dzienną dawkę kawy o połowę. Zaleca się też jedzenie większej ilości świeżych owoców i warzyw, które usprawnią trawienie i pomogą walczyć z głodem nikotynowym.

Zasada nr 4: Głośno przypominaj sobie, dlaczego warto rzucić palenie

Pomocne jest też głośne przypominanie sobie o tym, co zyskujesz, nie paląc. Że oszczędzasz swoje zdrowie, zdrowie najbliższych i pieniądze. Można to sobie też wypisać na kartkach i powiesić na lodówce.

Karolina Kasperek
Zdjęcie: Unspalsh
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 16:05