Cera spragniona witamin
Na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych narażona jest przede wszystkim twarz. Promieniowanie słoneczne oraz wiatr w znaczny sposób przesuszają i osłabiają delikatną skórę, ze szczególnym uwzględnieniem okolic pod oczami. Warto zatem domowym sposobem odżywić skórę – wszystkie produkty potrzebne do wykonania kosmetyków dostępne są w supermarkecie albo... własnej spiżarni. Od czego zacząć? Proponujemy wykonać drobnoziarnisty peeling dwa razy w tygodniu, który złuszczy martwy naskórek oraz pobudzi krew do krążenia. Na oczyszczoną w ten sposób cerę nałóż silnie nawilżającą maseczkę o działaniu odżywczym i regenerującym.
- Lawenda doskonale sprawdzi się jako składnik kosmetyków relaksacyjnych
Peeling złuszczający
Składniki: 2 łyżeczki fusów kawy mielonej, pół łyżeczki zmielonego cynamonu, łyżeczka miodu, 2 łyżeczki oliwy z oliwek.
Wykonanie: Wszystkie składniki połącz, wymieszaj i okrężnymi ruchami wmasuj w skórę, omijając okolice oczu. Peeling spłucz letnią wodą, twarz delikatnie osusz ręcznikiem. Uwaga! Nie zapomnij o złuszczaniu ust, które również mają tendencję do wysuszania i pękania.
Maseczka nawilżająco-regenerująca
Składniki: 1 żółtko, 1 łyżeczka oliwy z oliwek, łyżeczka soku z cytryny, kilka kropli olejku różanego, łyżeczka gęstej śmietany.
Wykonanie: Składniki wymieszaj, aż utworzą jednolitą masę. Maseczkę równomiernie rozprowadź na twarzy, szyi oraz dekolcie. Pozostaw na 15 minut, następnie spłucz przegotowaną, letnią wodą. Nałóż nawilżający krem.
Nasza rada: Po zaaplikowaniu maseczki obficie nasmaruj usta miodem mającym działanie odżywcze i nawilżające.
Dłonie – Twoją wizytówką
Mówi się, że zadbane dłonie są wizytówką kobiety. Nie chodzi bynajmniej o długie, pomalowane paznokcie. Ważne, aby były opiłowane i czyste, zaś skóra – odżywiona i zdrowa. Domowy zabieg przywracający gładkość i elastyczność potrwa niewiele ponad piętnaście minut. Bazą maseczki będzie aromatyczny olej kokosowy mający działanie nawilżające, wzmacniające (płytkę paznokci) i zmiękczające (skórki wokół paznokci). Sok z cytryny rozjaśni przebarwienia.
- Domowy zabieg przywróci skórze gładkość, elastyczność i odpowiednie nawilżenie
Kokosowa maseczka
Składniki: 3 łyżki oleju kokosowego, łyżeczka soku z cytryny, 1/2 dojrzałego awokado.
Wykonanie: Awokado rozgnieć na papkę. Dodaj 3 łyżki oleju kokosowego i wyciśnięty sok z cytryny. Całość wymieszaj. Papkę nałóż na dłonie, załóż gumowe bądź foliowe rękawiczki. Po 15 minutach spłucz letnią wodą. Dłonie posmaruj kremem glicerynowym.
Ujędrnienie, nawilżenie
W czasie zimy przesuszeniu ulega, w szczególności, skóra na łokciach, kolanach oraz piętach. Warto zastosować gruboziarnisty peeling zwłaszcza w tych partiach ciała (2 razy w tygodniu). Z kolei, raz w tygodniu peeling należy wmasować w całe ciało. Zabieg najlepiej wykonać rano – masaż pobudzi krążenie i ukrwienie skóry. Odrobina fusów z kawy mielonej, dodana do kosmetyku, pomoże w walce z cellulitem. Imbir – rozgrzeje ciało.
Jak wykonać masaż? Domowy kosmetyk zacznij wcierać od stóp ku górze – kolistymi ruchami masuj łydki, uda, pośladki, na końcu brzuch. Intensywny peeling z masażem pomoże zmniejszyć obrzęk nóg, ponadto działa wyszczuplająco. Po oczyszczeniu ciała zażyj niedługiej kąpieli wzbogaconej o nawilżający, aromatyczny olejek, który z łatwością samodzielnie przygotujesz. Pamiętaj, że gorąca woda wysusza skórę.
- Nie tylko brązowy cukier, lecz także gruboziarnistą sól można wykorzystać jako składnik peelingu
Gruboziarnisty peeling
Składniki: pół filiżanki kawy mielonej, pół szklanki oliwy z oliwek, 3 łyżki stołowe brązowego cukru, pół łyżeczki imbiru.
Wykonanie: Składniki wymieszaj w miseczce. W wilgotne ciało kolistymi ruchami wmasuj peeling. Spłucz ciepłą wodą.
Eteryczny olejek do kąpieli
Składniki: 1/4 butelki naturalnego, bezzapachowego mydła w płynie (lub w kostce – wówczas trzeba je rozpuścić), 1/4 szklanki olejku migdałowego, łyżka płynnego miodu, kilka kropli eterycznego olejku waniliowego.
Wykonanie: Wszystkie składniki przelej do słoika lub butelki, zakręć i wstrząśnij do połączenia w jednolitą masę. Wmasuj w ciało, spłucz letnią wodą.
Po osuszeniu ciała nie zapomnij zaaplikować nawilżającego balsamu, który zapobiegnie wysuszeniu i swędzeniu skóry (zwłaszcza łydek). Rano najlepiej sprawdzą się kosmetyki o świeżym, pobudzającym zapachu limonki, egzotycznych owoców czy trawy cytrynowej. Przed snem zrelaksują cię aromaty lawendy, słodkiego ylang-ylang oraz paczuli.
Małgorzata Janus