Szykuje się nowelizacja Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich
Zmiany przepisów mają doprowadzić do zrównania praw KGW działających na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich widniejących w rejestrze prowadzonym przez ARiMR z KGW działającymi na podstawie Ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. W drugim przypadku chodzi o koła gospodyń wiejskich działające w strukturach kółek rolniczych (KGW-KR) jako wyodrębnione jednostki organizacyjne kółek rolniczych, ewentualnie samodzielne kółko rolnicze będące KGW, tam, gdzie nie było kółka rolniczego. KGW-KR będą mogły pobierać dotację ze środków publicznych, także w miejscowościach, gdzie siedzibę ma KGW działające na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich.
Co nowego w przepisach?
Nowelizacja zakłada m.in., że KGW-KR, które w terminie miesiąca od wejścia w życie ustawy o kołach gospodyń wiejskich nie zgłosiły chęci zarejestrowania w rejestrze KGW prowadzonym przez ARiMR, a w tej samej miejscowości, gdzie mają siedzibę, zawiązało się inne nowe koło według przepisów ustawy o KGW, będą mogły wpisać się do rejestru KGW. Wpisu dokonuje kierownik biura powiatowego Agencji po stwierdzeniu, że statut koła jest zgodny z przepisami prawa, a założyciele koła spełniają wymagania określone w ustawie o KGW. Koła, które nie mają osobowości prawnej, będą miały ją nadaną.
Działania w ramach dwóch ustaw
Po nowelizacji KGW-KR będą mogły działać na podstawie dwóch ustaw jednocześnie (ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników). Społeczno-zawodowymi organizacjami rolników staną się również koła gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez ARiMR, jeżeli są zrzeszone w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Koła te będą mogły zrzeszać się w ramach Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych na zasadach dobrowolności.
Magdalena Szymańska
fot. lichen.pl