Gospodynie chętnie pozowały do zdjęć z zaprzyjaźnionym rolnikiem, panem Andrzejem, stałym czytelnikiem „Tygodnika Poradnika Rolniczego”Małgorzata Janus
StoryEditorKGW

KGW Babeczki z Brameczki zachwycają m.in. urodą. Mają w swoim gronie aż 2 miss

08.10.2023., 13:00h
Ich logo zdobi piwonia – kwiat, który rośnie w ogrodzie niemal każdej gospodyni z warmińskiej Bramki. Przy tym zachwyca urodą nie mniej niż mieszkanki niewielkiej wsi. W ich gronie są bowiem aż dwie laureatki tytułu miss. Koło jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych w regionie. Stało się również inspiracją do utworzenia kolejnych trzech KGW na terenie gminy.

KGW Brameczki do zadań specjalnych

Ulepić ponad dwa tysiące pierogów albo obsługiwać imprezę nieprzerwanie przez 26 godzin? Dla Babeczek z Brameczki – bo taką nazwę przyjęło koło gospodyń wiejskich z Bramki (gmina Morąg) – nie ma rzeczy niemożliwych. Koło, które zawiązały w listopadzie zeszłego roku, działa na pełnych obrotach.

– Każdą wolną chwilę przeznaczamy na aktywność na rzecz wsi. Dużo się mówi o naszych osiąg­nięciach, a mieszkańcy okolicznych wiosek przyznają, że chętnie przenieśliby się do Bramki, która od roku tętni życiem. Śmiejemy się, że niedługo, gdy ludzie otworzą lodówkę, wyskoczą z niej Babeczki z Brameczki – żartuje członkini KGW, Dorota.

KGW Babeczki z Brameczki to nie tylko kobiety

Z pewnością rok 2023 będzie jednym z najważniejszych w życiu wiejskiej społeczności z Bramki. Gospodynie wspiera kilku mężczyzn:

  • Jakub,
  • Andrzej,
  • Tomek,
  • Mateusz,
  • Paweł.

To właśnie w tym roku nowo powstałe KGW sprawiło, że uśpiona wcześniej wieś stała się miejscem bogatym w liczne wydarzenia kulturalne, towarzyskie i sportowe. Gospodynie zainicjowały m.in. cykl spotkań dla dzieci:

  • bal karnawałowy dla najmłodszych w bajkowej scenerii,
  • nocowankę z popcornem, ogniskiem i muzyką,
  • wycieczki przyrodnicze,
  • warsztaty.

Ogromnym sukcesem było odnowienie i przywrócenie do użytku wiejskiego boiska w lesie. Wspólnie z dziećmi, które uczestniczą w życiu koła, malowały wiatę, montowały ławeczki, zasadziły też sto drzewek w otoczeniu boiska. Dzięki Babeczkom wieś zyskała nowe miejsce, w którym odbywają się wszystkie imprezy plenerowe.

KGW Babeczki z Brameczki znają Miss Polonia 2023

Kolejnym wydarzeniem, które rozsławiło Bramkę w całym kraju, była wygrana jednej z mieszkanek wsi w konkursie Miss Polonia 2023. Kornelia Gołębiewska zdobyła zaszczytny tytuł drugiej wicemiss w czerwcu.

– Kornelia jest córką mojego brata – wyjaśnia Wioletta Gołębiewska, przewodnicząca i sołtyska wsi. – Nie należy do koła, ale liczymy, że po studiach dołączy do naszego grona. Kiedy tylko może, wspiera nas w działaniach. Tak było na tegorocznym Festynie Rodzinnym, który organizowałyśmy. Kornelia poprowadziła pokaz mody w strojach z gazet, wzięła też udział w zawodach przeciągania liny. Zdjęła buty, zakasała rękawy i pomogła nam zwyciężyć! – z ekscytacją opowiada przewodnicząca. – Mało tego! Nasza babska drużyna pokonała mężczyzn. Tuż po przeciągnięciu panów lina pękła. Mamy moc! – mówi z satysfakcją.

image

Druga Wicemiss Polonia – Kornelia Gołębiewska – kiedy tylko może, angażuje się w działalność KGW. Na zdjęciu – podczas Festynu Rodzinnego w Bramce

FOTO: archiwum

Festyn przyciągnął mieszkańców Bramki i przyjezdnych z odleglejszych miejscowości. Mówiono, że od dawna nie było w okolicy zabawy na takim poziomie. Gospodynie przygotowały atrakcje i potrawy. I zorganizowały zbiórkę środków na monitoring odnowionego boiska.

image

"Babeczki z Brameczki" we wrześniu br. zostały zaproszone do Sejmu. Towarzyszyła im II Wicemiss Polonia – Kornelia Gołębiewska, mieszkanka Bramki

FOTO: archiwum

KGW Babeczki z Brameczki było spisywane na straty

Panie wspominają, że niewielu wróżyło sukces KGW. Kobiety postanowiły utrzeć nosa niedo­wiarkom i udowodnić, że dadzą radę.

– Koło motywuje nas, żeby wyjść z domu, wspólnie pośmiać się, porozmawiać, zrobić coś dobrego. Jak trzeba, pocieszamy się, a innym razem ustawiamy do pionu. Jesteśmy wobec siebie szczere, ale i wyrozumiałe – mówią. – Mąż jednej ze starszych koleżanek nawet dziwił się, że kiedy przychodzi czas zebrania, to nagle żonę przestaje boleć kręgosłup – opowiadają. – Nasze koło działa jak najlepsze lekarstwo. I to bez recepty!

KGW Babeczki z Brameczki są imprezowiczkami

Ich debiutancką imprezą był ubiegłoroczny bal andrzejkowy – ze swojskim jadłem i muzyką serwowaną przez DJ-a. W styczniu urządziły bal karnawałowy dla dzieci ze sztucznym śniegiem, żywymi jodłami kaukaskimi i specjalnym oświetleniem. Do tak przybranej świetlicy w Bramce przybył święty mikołaj z prezentami.

We wrześniu po raz pierwszy uczestniczyły w dożynkach – gminnych oraz wiejskich. Jeszcze przed świętem plonów, w ramach projektu organizowanego przez Lasy Państwowe, zaprosiły dzieci na wycieczkę do lasu. W czasie spaceru zbierały z najmłodszymi materiały do wykonania obrazów zaczarowanego lasu zamkniętego w szkle i ramie. Urządziły warsztaty poświęcone wykonaniu obrazów z wykorzystaniem dóbr lasu. Prace dzieci były ozdobą stoiska dożynkowego Babeczek.

Święto plonów przyniosło im wiele radości. Ich debiutancki wieniec zajął czwarte miejsce spośród szesnastu. Zwyciężyły w konkursie na najlepsze danie obiadowe, zdobyły wyróżnienia za najładniejsze stoisko dożynkowe i najlepszą nalewkę – Złotą Śliwkę z Bramki.

– Przygotowania kosztowały nas mnóstwo czasu i energii. Ulepiłyśmy ponad dwa tysiące pierogów na bazie swojskich produktów z naszych gospodarstw – mówi Wioletta Gołębiewska.

image

Gospodynie chętnie pozowały do zdjęć z zaprzyjaźnionym rolnikiem, panem Andrzejem, stałym czytelnikiem Tygodnika Poradnika Rolniczego

FOTO: Małgorzata Janus

Co planuje KGW Babeczki z Brameczki?

Babeczki z Brameczki mają wiele pomysłów na najbliższe miesiące. W październiku planują zorganizować święto ziemniaka. Marzy im się też spisanie historii Bramki w formie kroniki. To m.in.:

  • zabytkowy bunkier,
  • murowany wąwóz,
  • cmentarz poniemiecki.

Przygotowują się także do cyklu warsztatów – każdy miesiąc poświęcony byłby kuchni innego kraju. Oprócz pichcenia potraw opowiadałyby dzieciom o kulturze danego państwa. Na listopad i grudzień zaplanowały pieczenie pierników z najmłodszymi oraz przygotowywanie ozdób świątecznych. Zimą chciałyby zorganizować kulig.

– Spotykamy się z ciepłym odbiorem, dlatego chcemy działać. Wiek nie ma dla nas żadnego znaczenia – wśród nas dobrze czują się zarówno trzylatki, jak i seniorki – z przekonaniem mówi przewodnicząca. – Jesteśmy dla siebie ogromnym wsparciem. Wystarczy, że któraś wrzuci na naszą facebookową grupę prośbę o przysługę, a od razu organizuje się grupa chętna do pomocy. To ogromna zasługa KGW, dzięki któremu czujemy, że żyjemy w najfajniejszej wsi, jaką tylko mogłyśmy sobie wymarzyć.

image
Rolnicy. Podlasie

Monika i Tomek z Rolnicy Podlasie na Dożynkach prezydenckich [FOTO]

Małgorzata Janus

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 10:36