Kiedy KGW mogą korzystać z uproszczonej ewidencji kosztów?
Koła Gospodyń Wiejskich mogą prowadzić księgowość podatkową, czyli uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Wynika to z ustawy o KGW. Ustawa ta wprowadza jednak pewne warunki, które należy spełnić.
Art. 24. Ustawy z dnia 9 listopada 2018 o kołach gospodyń wiejskich
- 1. Koła gospodyń wiejskich prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, w przypadku, gdy:
- 1) osiągają przychody wyłącznie z:
- a) działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów, dotacji, pomocy finansowej, nagród,
- b) sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, żywności regionalnej oraz biletów wstępu na występy artystyczne koła,
- c) tytułu sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych,
- d) tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym także odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania tworzonych na tych rachunkach;
- 2) nie posiadają statusu organizacji pożytku publicznego;
- 3) w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnęły przychody wyłącznie z tytułów, o których mowa w pkt 1, w wysokości nieprzekraczającej określonej stawki (od 1.01.2025: 1 mln zł).
- 1) osiągają przychody wyłącznie z:
Przeczytaj także: KGW z Tyśmienicy ma parcie na szkło. "O dobrych rzeczach trzeba opowiadać"
Podwyżka limitu przychodów dla KGW od 1 stycznia 2025
Do tej pory maksymalna kwota przychodów dla KGW, które chciały korzystać z uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, wynosiła 100 000 zł. Z dniem 1 stycznia wszedł jednak w życie artykuł 3 Ustawy z dnia 8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o kołach gospodyń wiejskich. Zgodnie z nim, ów limit zostaje zwiększony do kwoty 1 mln zł. Do limitu nie wlicza się darowizn rzeczowych przeznaczonych na działalność statutową KGW. Przychody mogą być osiągane wyłącznie ze wskazanych źródeł, w tym: składek, darowizn, zapisów, dotacji, wynajmu lub sprzedaży własnego majątku.
Nowe zasady zgłoszeń do US od 2026 roku
Pozostałe przepisy wspomnianej ustawy wejdą w życie dopiero za rok, 1 stycznia 2026. Warto o tym pamiętać, bowiem dotyczą one również KGW. Od przyszłego roku obowiązywać będzie:
- wydłużenie czasu na zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym, za pośrednictwem powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o wyborze uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego, w którym koło gospodyń wiejskich rozpoczyna prowadzenie ewidencji, a w przypadku koła gospodyń wiejskich rozpoczynającego działalność, w terminie 90 dni od dnia rozpoczęcia działalności);
- wydłużenie czasu na zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym o rezygnacji z prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (w terminie 90 dni od końca ostatniego miesiąca, w którym koło gospodyń wiejskich prowadzi tę ewidencję) oraz o niespełnianiu warunków wymaganych do jej prowadzenia (w terminie 90 dni od końca ostatniego miesiąca roku podatkowego, w którym koło gospodyń wiejskich prowadzi tę ewidencję).
Przeczytaj także: O jakie dopłaty mogą ubiegać się KGW? Co się zmieniło?
Nowe przepisy mają usprawnić działanie KGW i dać im większą swobodę, wynikającą ze zwolnienia z części biurokratycznych obowiązków.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. KGW Ławy/archiwum redakcji