W wielu gminach brak poradni ginekologicznych
NIK podjęła taką kontrolę, ponieważ ze wstępnych raportów wynikało, że gwarantowana konstytucją równość w dostępie do świadczeń zdrowotnych nie jest zachowana.
Kontrolę przeprowadzono w 8 oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia i 24 poradniach wiejskich. Wyniki są zatrważające. W czterech województwach większość gmin nie posiada poradni ginekologicznej. W Lubelskiem to 63% gmin, a na Podlasiu – aż 78,8%!
W Opolskiem i Podlaskiem, gdzie najmniejsza jest liczba poradni w gminach wiejskich, najwyższy jest wskaźnik zgonów okołoporodowych. Najmniej tych zgonów jest w Wielkopolsce, która jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczbę takich poradni.
28 tysięcy pacjentek na jedną poradnię
Na Podlasiu na jedną poradnię ginekologoczno-położniczą w gminie wiejskiej przypadają 24 tysiące pacjentek, na Lubelszczyźnie – prawie 28 tys. W Zachodniopomorskiem – nieco ponad 7 tysięcy. W miastach – dla porównania – na jedną taką poradnię przypada średnio 4,5 tysiąca pacjentek.
Różny jest też udział kobiet mieszkających na wsi w pierwszej fazie diagnostyki raka piersi. W niektórych województwach odsetek stanowi nawet ponad 50%, a w niektórych tylko niewiele ponad 14%.
Raport ujawnił też, że w kilku ośrodkach nie zapewniono kobietom warunków do intymnego i godnego udzielania świadczeń medycznych.
Karolina Kasperek
Karolina Kasperek