31 stycznia upłynął termin przyjmowania zgłoszeń. W ramach konkursu wyłoniona zostanie najaktywniejsza grupa kobiet działająca na wsi. Byliśmy zaskoczeni liczbą spływających do redakcji kwestionariuszy zgłoszeniowych. W sumie dotarło ich do nas kilkaset. Są wśród nich fundacje, stowarzyszenia, grupy inicjatywne, kluby seniora, zespoły muzyczne oraz tradycyjne niezrzeszone koła gospodyń wiejskich. Jedne istnieją zaledwie kilka lat, ale lista ich osiągnięć jest długa. Inne udokumentowały swoją ponad 90-letnią historię. Bagaż ich doświadczeń jest dla nas bezcennym źródłem informacji o zaangażowaniu kobiet w życie lokalnej społeczności.
Przed komisją konkursową okres wytężonej pracy. Musi wyłonić 48 grup, które zakwalifikowane zostaną do następnego etapu. Z nich wyłonione zostanie 16 półfinalistów, a następnie – finałowa trójka. Pula nagród w konkursie to 15 tys. zł, z czego za pierwsze miejsce aż 7 tys. zł.
Kto zakwalifikował się do kolejnego etapu, poinformujemy w jednym z najbliższych wydań „Tygodnika”.
Finał konkursu zaplanowano podczas szóstej edycji zjazdu, który odbędzie się 10 i 11 września w Licheniu. Oba wydarzenia mają związek z przypadającym w tym roku jubileuszem 150-lecia kół włościanek.slo