StoryEditorKGW

Konkurs dla KGW: Wielkopolskie Dziedzictwo Kulinarne

19.09.2021., 13:09h
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego mimo pandemii nie przestaje myśleć o mieszkańcach wsi i właśnie wyszedł z propozycją nowego konkursu dla nich. Konkurs, do którego nabór potrwa do 6 października 2021 roku, organizowany jest pod tytułem „Aktywne koła gospodyń wiejskich w Wielkopolsce”.

Promocja wielkopolskiego folkloru oraz Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski

I choć nazwa wskazywałaby, że jest kierowany tylko do kobiet, jego celem jest zaangażowanie wszystkich, którzy identyfikują się z tradycją wielkopolskiej wsi.

Konkurs ma służyć podtrzymywaniu tradycji kulinarnej, ale też dzieleniu się nią. Wielkopolska ma bowiem niemały dorobek w zakresie produktów regionalnych, których sława rozeszła się już po całym kraju. Celem konkursu jest „wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców województwa wielkopolskiego, promocja dziedzictwa kulturowego, kulinarnego, folkloru oraz produktów regionalnych”. Organizatorzy chcieliby także, by przedsięwzięcie było okazją do prezentacji i upowszechniania dobrych praktyk wpływających na rozwój obszarów wiejskich. Chcieliby też budować rozpoznawalność Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski.

Renesans Kół Gospodyń Wiejskich i ich piękna działalność lokalna

Koła gospodyń wiejskich od kilku lat przeżywają rozkwit. Ich działalność doskonale integruje lokalne społeczności i coraz więcej kobiet wstępuje w ich szeregi. Gospodynie organizują rozmaite inicjatywy promujące ich miejscową tradycję, kuchnię oraz twórczość artystyczną. Samorząd województwa wielkopolskiego wspiera rozmaite przedsięwzięcia organizowane przez lokalne społeczności, w tym koła gospodyń wiejskich. Konkurs „Aktywne koła gospodyń wiejskich w Wielkopolsce” to doskonała szansa na zaprezentowanie swojego dorobku oraz lokalnego folkloru. Uczestnictwo w konkursie to również okazja, by dotrzeć do turystów, którzy zaciekawieni miejscową kulturą odwiedzają wielkopolskie miejscowości i uczestniczą w lokalnych wydarzeniach – mówi wice­marszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym koło gospodyń powinno przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy. W drugim powołana przez zarząd województwa wielkopolskiego kapituła konkursowa podda ocenie aktywność koła, współpracę z samorządem oraz innymi instytucjami, udział w konkursach, przeglądach i innych wydarzeniach o charakterze współzawodnictwa oraz uzyskane nagrody i szczególne osiągnięcia. Do drugiego etapu dostaną się koła, które uzyskają najwięcej punktów. Drugi etap to także zadanie. Koło będzie musiało przygotować wyrób piekarsko-cukierniczy, w którego ocenie komisja będzie brała pod uwagę odzwierciedlenie na wypieku logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska z zachowaniem wszystkich jego elementów oraz estetykę wykonania.

Wszelkie informacje dotyczące warunków uczestnictwa w konkursie znaleźć można na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz na stronie Konkurs-np-aktywne-kola-gospodyn-wiejskich-w-wielkopolsce. Informacje są dostępne także na stronie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska pod adresem Zapraszamy-do-udzialu-w-konkursie-aktywne-kola-gospodyn-wiejskich-w-wielkopolsce.





Karolina Kasperek
Zdjęcie: Pixbay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 03:18