StoryEditorOSP

Marzenie druhów z OSP Oleszno o nowej remizie wkrótce się ziści

29.05.2021., 09:05h
Pierwsze odnalezione wzmianki o istnieniu straży w Olesznie pochodzą z 1923 roku. Wieś Oleszno położona w powiecie wągrowieckim, w gminie Gołańcz, była przed laty podzielona na Oleszno Gmina i Oleszno Dwór.

Z dwóch jednostek strażackich powstała jedna

Jednostkę samorządową tworzyły dwa gospodarstwa. Pierwsze należało do rolnika Edwarda Oelschlӓgera, drugie do Michała Czajkowskiego, pełniącego wówczas funkcję sołtysa. Obaj rolnicy 5 listopada 1923 roku powołali straż pożarną Oleszno Gmina. Edward Oelschlӓger objął funkcję wiceplutonowego, zaś Michał Czajkowski został plutonowym.

Oleszno Dwór to mieszkańcy pracujący w gospodarstwie stanowiącym własność Augusty Elizy Marii Magdaleny Rychterowej i Waldemara Wilhelma Maksymiljana oraz Jerzego Nałęcz-Kunowskiego.

W okresie powojennym zniknął podział Oleszna i tym sposobem z dwóch jednostek strażackich powstała jedna OSP Oleszno. Pierwszym prezesem został Franciszek Derol.

W jednostce służy czterdziestu pięciu strażaków, na czele których od 1991 r. stoi prezes dh Sławomir Zabłocki – mówi członek zarządu OSP Oleszno dh Tomasz Dembski, pełniący również funkcję kronikarza. – Piętnastu druhów jest odpowiednio przeszkolonych i pozostaje w gotowości do udziału w akcjach. Oczkiem w głowie jest piętnastoosobowa drużyna MDP, która powstała w 2014 r. Nasi młodzi strażacy podczas zawodów na szczeblu gminnym zawsze plasują się na podium.

Druh Tomasz Dembski swoją przygodę strażacką rozpoczął w jednostce OSP we wsi Gołańcz. Po ślubie wraz z żoną Izabelą zamieszkał w Olesznie. Mają dwoje dzieci, syna Bartosza oraz córkę Gabrielę, które poszły w ślady rodziców i zostały strażakami.

W 2015 roku przekazano nam lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Ford Transit – mówi dh Dembski. – Zostaliśmy również wyposażeni w nowy sprzęt gaśniczy m.in. w ubrania bojowe, agregat prądotwórczy, drabinę, piłę spalinową, węże i prądownicę.

Lekki samochód ratowniczo – gaśniczy Ford Transit podczas zawodów sportowo-pożarniczych. Drużyna z OSP Oleszno zajęła III miejsce
  • Lekki samochód ratowniczo – gaśniczy Ford Transit podczas zawodów sportowo-pożarniczych. Drużyna z OSP Oleszno zajęła III miejsce
Od lewej: Andrzej Kuraszkiewicz – prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego w Gołańczy i prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wągrowcu, Waldemar Pawlak – prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz Sławomir Zabłocki – prezes OSP Oleszno
  • Od lewej: Andrzej Kuraszkiewicz – prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego w Gołańczy i prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wągrowcu, Waldemar Pawlak – prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz Sławomir Zabłocki – prezes OSP Oleszno

Strażacy na medal

Ważne wydarzenie w historii strażaków z Oleszna miało miejsce w 2016 r. Podczas uroczystości Dnia Strażaka w Komendzie Powiatowej PSP w Wągrowcu jednostka została uhonorowana tytułem „Straż Roku 2015 w Powiecie Wągrowieckim” oraz tytułem nadanym przez Zarząd MG Związku OSP RP w Gołańczy „OSP Roku 2015”.

Dużo czasu i sił poświęcamy na działania niezwiązane z pożarnictwem – mówi dh Tomasz Dembski. – Mam na myśli chociażby udział w akcjach honorowego krwiodawstwa i w wielu innych lokalnych przedsięwzięciach. W 2014 r. współorganizowaliśmy uroczyste posadzenie „Dębu Wolności” oraz położenia kamienia upamiętniającego 100-lecie Niepodległości. Oba wydarzenia były inicjatywą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Organizujemy bądź współorganizujemy wiele cyklicznych imprez lokalnych. Przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Oleszna, ale nie tylko. Podczas festynów rodzinnych, imprez z okazji Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, czy dorocznych dożynek gościmy licznie przybyłych mieszkańców z sąsiednich wsi. Warto wspomnieć o codziennej współpracy zarówno z naszym KGW przewodniczącą Haliną Wachowiak, jak i Radą Sołecką, której przewodniczy sołtys, moja żona.

Dożynki powiatowo-gminne w Gołańczy 31 sierpnia 2014 roku. Wielkim sukcesem było zdobycie pierwszego miejsca w konkursie miejsko-gminnym na wieniec dożynkowy, który został zaprezentowany przez strażaków
  • Dożynki powiatowo-gminne w Gołańczy 31 sierpnia 2014 roku. Wielkim sukcesem było zdobycie pierwszego miejsca w konkursie miejsko-gminnym na wieniec dożynkowy, który został zaprezentowany przez strażaków

Tomasz Dembski (kronikarz OSP Oleszno) autor monografii „Straże Pożarne Gminy Gołańcz” – laureat II nagrody w ogólnopolskim XIII Konkursie na prace popularnonaukowe i badawcze historii pożarnictwa

  • Tomasz Dembski (kronikarz OSP Oleszno) autor monografii „Straże Pożarne Gminy Gołańcz” – laureat II nagrody w ogólnopolskim XIII Konkursie na prace popularnonaukowe i badawcze historii pożarnictwa


Będzie nowa remiza!

Sytuacja lokalowa strażaków z Oleszna, mówiąc delikatnie, nie jest najlepsza. Dysponują strażnicą o niewielkiej powierzchni, którą w całości zajmuje samochód, mały, lekki Ford Transit. Nie mają też zaplecza socjalnego.

Wkrótce to wszystko się zmieni – mówi z zadowoleniem dh Tomasz Dembski. – Za dwa lata obchodzimy 100-lecie istnienia naszej jednostki. Zakupiona działka została już przekształcona z rolnej w budowlaną. To pozwoli wybudować na niej remizę, o której marzymy od lat. Chciałbym podziękować wszystkim za wsparcie finansowe, m.in. Urzędowi Miasta i Gminy Gołańcz oraz sołectwu z Oleszna – powiedział na zakończenie dh Tomasz Dembski.

Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: OSP Oleszno
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 15:07