StoryEditorWiadomości rolnicze

Naturalne sposoby na depresję

12.06.2014., 12:06h
Depresja to zgodnie z danymi prezentowanymi przez Światową Organizację Zdrowia, choroba, która, jeśli wliczyć wszystkie jej formy i zaburzenia lękowe, dotyka czterech na piętnastu dorosłych Europejczyków.  

Wielu ludzi ucieka się do pomocy leków, ale z badań wynika, że są one skuteczne raczej przy umiarkowanej i ciężkiej depresji, mniej natomiast w łagodnych jej postaciach. Tym, którzy nie zdecydowali się na farmaceutyki, specjaliści polecają naturalne sposoby radzenia sobie z wahaniami nastroju. Skorzystają z nich oczywiście także ci, którzy zażywają antydepresanty. 

Gimnastykuj się

Na kiepski nastrój przede wszystkim zaleca się ćwiczenia. Wysiłek fizyczny najprawdopodobniej wpływa na regulujące nastrój substancje chemiczne w mózgu – serotoninę i norepinefrynę. Wzmaga także wydzielanie endorfin odpowiedzialnych za dobry nastrój i uczucie euforii. Amerykańscy psychiatrzy zalecają ćwiczenie trzy do pięciu razy w tygodniu, za każdym razem po 2 do 30 minut, ale oczywiście jakikolwiek ruch jest lepszy niż żaden. 

Zapisuj, jak się czujesz

Dziennik nastrojów to jeden ze sposobów na ich kontrolowanie. Zapisywanie tego, co nam się wydarzyło, ćwiczy nas w zwracaniu uwagi na korzystne wydarzenia w naszym życiu. Ich świadomość sprawia, że trudne momenty nie robią w nas spustoszenia. Nie musimy zapisywać każdego dnia – specjaliści zapewniają, że korzystne działanie będzie mieć nawet jeden wpis w tygodniu.

Polegaj na innych

Bardzo skuteczną metodą radzenia sobie z łagodną depresją są grupy wsparcia. Ich leczące działanie to nie tylko skutek poszerzania wiedzy o chorobie, ale też wymiana doświadczeń z ludźmi o podobnych problemach i możliwość uczenia się od nich. Jeśli nie mamy siły na dzielenie się doświadczeniem choroby, dobrze zrobi nam też spotkanie z ludźmi o podobnych zainteresowaniach – możemy chodzić na zumbę, jogę czy dyskutować z innymi o książkach. 

Łagodne depresje i wahania nastroju z powodzeniem poddają się terapii. Ta, która daje szczególnie dobre skutki, to tzw. terapia poznawczo-behawioralna. Bazuje ona na przekonaniu, że nasze uczucia są często wyzwalane przez bardzo konkretne myśli. Bycie świadomym tych myśli (zwłaszcza negatywnych) i zmienianie negatywnych wzorców myślenia może wyraźnie zmieniać funkcjonowanie naszego mózgu. Wpływa też na wiele naszych reakcji. Badania dowiodły, że ta krótkoterminowa terapia jest tak samo skuteczna w leczeniu łagodnych stanów depresyjnych jak farmaceutyki. 

Wykorzystaj światło

Na łagodną depresję pojawiającą się zwłaszcza w miesiącach zimowych świetnie wpływa terapia światłem. Służą do tego specjalne lampy generujące światło podobne do naturalnego. Można je kupić np. w sklepach internetowych. 

Stary dobry tran

Na chandrę dobrze jest też coś skonsumować. Najlepiej z nastrojem poradzi sobie tran. Podejrzewa się, że niedobór obecnych w nim kwasów tłuszczowych w pewnych przypadkach, np. po porodzie, może powodować wahania nastroju i depresję. W populacjach, które spożywają więcej pokarmów z kwasami omega-3, odnotowuje się mniejszy współczynnik depresji. 

Chwila ciszy

Obiecująco wyglądają też badania nad medytacją. W dwóch z nich okazało się, że po wstępnym leczeniu antydepresantami, w grupie, w której w późniejszym etapie zastosowano techniki medytacyjne, osiągnięto takie same rezultaty jak w tej, która dalej leczyła się farmaceutykami. 

Bezcenny szafran

Ukojenia można też szukać w naturalnych preparatach. Jakich? Zbawienny okazuje się szafran. Istnieją badania, z których wynika, że ta cenna przyprawa jest tak samo skuteczna jak Prozac – słynny lek antydepresyjny. Podobne działanie wykazuje ekstrakt z dziurawca. Tak jak szafran, nie powoduje efektów ubocznych obecnych przy terapii farmaceutykami.

Karolina Kasperek

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 16:23