Wydawać by się mogło, że wrzody to choroba współczesności. Tymczasem historia wrzodów żołądka jest przynajmniej tak samo długa jak historia naszej cywilizacji. Najprawdopodobniej o tej chorobie pisali starożytni egipscy lekarze, a także Hipokrates, który urodził się w piątym stuleciu przed naszą erą. Jednym z najstarszych opisów choroby wrzodowej jest inskrypcja na filarze w świątyni Asklepiosa (boga sztuki lekarskiej) w Epidaurosie w Grecji. Mówi ona o usuwaniu wrzodu z żołądka mężczyzny przez samego Asklepiosa. A ślady pękniętych wrzodów znajdowane są w mumiach z drugiego stulecia przed Chrystusem.
Bakteria o spiralnym kształcie
Przez lata, całkiem do niedawna, świat medyczny był przekonany, że wrzody żołądka powoduje życie w stresie. Aż do 1982 roku, kiedy to dwóch australijskich naukowców odkryło pałeczkę Helicobacter pylori – bakterię o spiralnym kształcie.
Bytuje w przewodzie pokarmowym i może powodować przewlekłe zapalenie śluzówki żołądka, a także śluzówki dwunastnicy, czyli początkowego odcinka jelita cienkiego. Uważana jest też za powszechną przyczynę wrzodów żołądka i dwunastnicy. Aż u 90% osób, ...