StoryEditorRodzina

Nowe egzaminy dla ośmioklasistów - z czego i jak ma wyglądać?

20.01.2018., 13:01h
Zniknęły gimnazja, ale nie egzaminy. W zreformowanej szkole młodzież będzie musiała stawać do egzaminu mającego charakter małej matury rok wcześniej niż dotychczas.
W tym roku szkolnym nie było już naboru do gimnazjów. Dlatego egzamin gimnazjalny napiszą już tylko dwa roczniki, które jeszcze załapały się na ten format szkoły ponadpodstawowej – napiszą go w tym roku i w przyszłym.

Natychmiast z wejściem reformy przestała też istnieć sześcioklasowa podstawówka, a wraz z nią zniknął egzamin szóstoklasisty. Uczniowie szkoły podstawowej mogą więc odetchnąć, ale tylko na chwilę. Pod koniec ósmej klasy czeka ich bowiem coś pomiędzy dawnym sprawdzianem szóstoklasisty a egzaminem gimnazjalnym. W ósmej klasie trzeba będzie zdawać tzw. egzamin ósmoklasisty.

Podejdź i ukończ

Po co taki egzamin? Czy będzie od niego wiele zależało? Egzamin jest obowiązkowy, czyli trzeba do niego podejść, jeśli chce się skończyć szkołę podstawową.

Ale, jak czytamy na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, nie określono minimalnego wymaganego wyniku dla zdania tego egzaminu, więc niezdanie go właściwie nie jest możliwe. Do zaliczenia wystarczy najprawdopodobniej najmniejsza możliwa liczba punktów.

To oznacza, że jeśli tylko oceny w ósmej klasie nie każą dziecku jej powtarzać, samo podejście do egzaminu może okazać się wystarczające do ukończenia podstawówki. Wynik z egzaminu nie będzie miał wpływu na ukończenie szkoły. Co ważne – kiepski wynik z egzaminu nie wpływa w żaden sposób na oceny, które dziecko uzyskało na świadectwie. Ale nie jest tak, że egzamin nie będzie miał żadnego znaczenia. Ministerstwo informuje, że wyniki z egzaminu „będą stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Dlatego wynik egzaminu ósmoklasisty będzie ważny dla wszystkich, którzy podejmują naukę w szkołach ponadpodstawowych, zwłaszcza tych, w których chętnych jest więcej niż miejsc. Dotyczy to dobrych liceów czy techników.

Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała punktacja. Ostatnie rozporządzenia minister edukacji Anny Zalewskiej dotyczą zasad punktacji egzaminów gimnazjalnych i świadectw w systemie, w którym rekrutuje się jeszcze do trzyletnich liceów i czteroletnich techników.



  • Słownik języka obcego przyda się tylko przed egzaminem ósmoklasisty. W trakcie pisania nie wolno mieć przy sobie ani słowników, ani żadnych urządzeń telekomunikacyjnych

Większy za trzy lata

To, co wiadomo na pewno, to to, że od kolejnego roku szkolnego – 2018/2019 – uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej przystępują do egzaminu. Ale nie będą to wyłącznie uczniowie VIII klas szkoły podstawowej. Do egzaminu przystępować będą też uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej. Do egzaminu będą też musieli stawać słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych.

Przez pierwsze trzy lata będzie on nieco łatwiejszy. Pierwsze trzy roczniki, kończące już nową ośmioletnią podstawówkę – w latach 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021 – będą na egzaminie ósmoklasisty zdawać język polski, matematykę i język obcy nowożytny. Takim językiem może być angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski.

Pamiętajmy, że wolno wybrać jedynie ten język, którego dziecko uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Nie będzie więc możliwa sytuacja, w której dziecko zdaje egzamin z języka, którego na przykład uczy się prywatnie i w którym ma osiągnięcia.

Od roku szkolnego 2021/2022 egzamin będzie bardziej rozbudowany. Oprócz języka polskiego, obcego nowożytnego i matematyki uczniowie egzaminowani będą z jeszcze jednego przedmiotu do wyboru – biologii, chemii, fizyki, geografii bądź historii.

Tylko długopis i linijka

Jak będzie wyglądało zdawanie egzaminu? Ten egzamin jest pisemny i sprawdza wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. To znaczy, że nie znajdzie się tam nic, czego nie było na lekcjach, ale też nie bardzo da się zaplusować wiedzą ponadprogramową.

Młodzież pisze egzamin przez trzy kolejne dni. Na język polski przeznaczone jest 120 minut, na matematykę – 100 minut, na język nowożytny – 90 minut. Tyle samo minut będzie też trwał egzamin z dodatkowego przedmiotu, który wejdzie w zakres egzaminu w roku szkolnym 2021/2022.

Na egzamin przynieść można jedynie pióro lub długopis z czarnym atramentem oraz linijkę. Nie można natomiast korzystać z kalkulatora oraz słowników. Telefon trzeba będzie zostawić w domu albo czekającym pod szkołą rodzicom.

Wśród zadań znajdą się zarówno te zamknięte (uczeń wybiera jedną odpowiedź), jak i otwarte, gdzie odpowiedź formułuje się samodzielnie.

Egzamin przewidziany jest na kwiecień. Ale wszyscy, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpią do egzaminu w tym terminie, będą go pisać w czerwcu. Egzaminy będzie można zdawać także w językach mniejszości narodowych lub etnicznych i językach regionalnych – jeśli w takim języku prowadzone były zajęcia. Z egzaminu zwolnieni będą laureaci lub finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych na szczeblu co najmniej wojewódzkim. Natomiast dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przystępują do egzaminu ósmoklasisty na określonych ustawą warunkach dostosowanych do ich potrzeb.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 16:27