StoryEditorzdrowie

Obawiasz się najbliższej przyszłości? Tymi sposobami choć trochę oswoisz swoją niepewność

26.01.2023., 10:01h
Niektórzy mówią, że ten nowy rok będzie mało przewidywalny, bardzo zmienny, że dużo będzie się działo. Nie trzeba być jasnowidzem, by móc przewidzieć, że nie będzie to łatwy rok. Że będzie nam bardziej niż kiedykolwiek towarzyszyć niepewność.

Kilka rad na jaśniejsze spojrzenie na świat

Badania pokazują, że ludzie różnie reagują na niepewność, a osoby z wyższą nietolerancją niepewności mogą być mniej odporne i bardziej podatne na obniżony nastrój, negatywne uczucia oraz niepokój. Bez względu na to istnieje kilka zasad, które każdemu z nas pozwolą okiełznać poczucie niepewności.

Bądź dla siebie dobry. Niektórzy ludzie lepiej radzą sobie z niepewnością niż inni, więc nie biczuj się, jeśli twoja tolerancja na nieprzewidywalność jest niższa niż u przyjaciela. Przypomnij sobie, że rozwiązanie stresującej sytuacji może zająć trochę czasu.

Zastanów się nad sukcesami z przeszłości. Możliwe, że udało ci się przezwyciężyć stresujące wydarzenia w przeszłości – i udało ci się przeżyć! Zastanów się, co zrobiłeś podczas tego wydarzenia, co było pomocne i co tym razem chciałbyś zrobić inaczej.

Rozwijaj nowe umiejętności. Kiedy jest pewniej i spokojniej, wychodź poza strefę komfortu.

Jak nie dać się wyzwalaczom stresu?

Ogranicz ekspozycję na wiadomości. Kiedy jesteśmy czymś zestresowani, może być trudno odwrócić wzrok. Ale kompulsywne sprawdzanie wiadomości tylko żywi niepewność. Unikaj wiadomości w trudnych porach dnia, na przykład tuż przed snem.

Unikaj rozwodzenia się nad rzeczami, na które nie masz wpływu. Kiedy pojawia się niepewność, wiele osób od razu wyobraża sobie najgorsze scenariusze. Pozbądź się nawyku rozmyślania o negatywnych wydarzeniach.

Skorzystaj z własnej rady. Zadaj sobie pytanie: „Gdyby przyjaciel przyszedł do mnie z tym zmartwieniem, co bym mu powiedział?”. Wyobrażanie sobie sytuacji z zewnątrz da pewien dystans i świeże pomysły.

Nie pozwól, aby stres wykoleił twoje zdrowe nawyki. Postaraj się dobrze odżywiać, ćwiczyć i wysypiać się.

Szukaj wsparcia u osób, którym ufasz. Wielu z nas izoluje się, gdy jesteśmy zestresowani lub zmartwieni. Ale wsparcie społeczne jest ważne, więc skontaktuj się z rodziną i przyjaciółmi.

Kontroluj, co możesz. Skoncentruj się na rzeczach, na które masz wpływ, nawet jeśli jest to tak proste, jak planowanie cotygodniowych posiłków lub układanie ubrań w noc poprzedzającą stresujący dzień. Ustanów rutynę, aby twoje dni i tygodnie miały jakąś strukturę.

Pamiętaj! Nie bój się prosić o pomoc. Jeśli masz problemy z samodzielnym radzeniem sobie ze stresem i niepewnością, poproś o nią – znajdź psychologa albo psychiatrę.

fot. Pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 56. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 01:37