StoryEditorżycie wsi

Ogniskowe spotkania gospodyń z Podłęża

20.05.2021., 11:05h
Gospodynie z Podłęża – niewielkiej wsi w Dolinie Środkowej Wisły, zawiązały koło 8 marca 2015 roku. W latach 80. ubiegłego wieku istniało na wsi koło, do którego należały matki i babki członkiń z obecnego składu. Do reaktywowanego koła dołączyły trzy panie z dawnego KGW.
– Koło zawiązałyśmy w Dzień Kobiet. Sołtys co roku organizuje uroczystość w dniu naszego święta. Miłe kobiece spotkanie sprawiło, że zapragnęłyśmy spotykać się częściej – mówi Renata Gliwka, przewodnicząca.

Muzykowanie jest jedną z najmocniejszych stron koła

W kole działa trzynaście kobiet i jeden mężczyzna, który muzykuje wspólnie z paniami. Dwudziestodwuletni Jarosław Sękulski to uzdolniony muzyk samo­uk. Przygrywa na akordeonie, uczestniczy w próbach śpiewu, towarzyszy podczas muzycznych występów. To właśnie muzykowanie jest jedną z najmocniejszych stron koła. Niemal od początku istnienia koło regularnie spotyka się w wiejskiej świetlicy, aby szlifować repertuar. Gospodynie znają ludowe pieśni, kolędy i pastorałki, a do nowoczesnych melodii same wymyślają słowa.

– Świetne teksty pisze nasza członkini, Sabina Olechowska – potwierdza przewodnicząca.

– Są lekkie, zabawne, nawiązują do życia naszej wsi i gminy. Odnosimy sukcesy jako śpiewające koło. Jesteśmy laureatkami licznych nagród, między innymi za najlepszą przyśpiewkę dożynkową w gminie.

Podłężanki cyklicznie wspierają takie imprezy, jak Festi...
Pozostało 79% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 07:59