Po pierwsze: nie sadź truskawek po byle czym
Truskawek nie sadzimy po:
- ziemniakach,
- warzywach kapustnych,
- tytoniu,
- pomidorach,
- lnie,
- malinach,
- na stanowiskach, w których gromadzą się niebezpieczne patogeny.
To dotyczy również takich przedplonów, jak koniczyna, lucerna czy trawy, które są roślinami wieloletnimi. To doskonałe siedlisko dla szkodników atakujących truskawki. Musimy się zatem liczyć z obecnością:
- pędraków,
- nicieni,
- drutowców,
- opuchlaków.
Doskonale sprawdza się przedplon z gryki, gorczycy, których korzenie wydzielają szkodliwe substancje dla drutowców. Dobre są również aksamitki wydzielające odstraszający dla nicieni intensywny zapach. Truskawki można sadzić po zbożach i roślinach bobowatych. Ważne, by stanowisko było uprawione i wolne od chwastów trwałych, takich jak np. perz, powój. Biorąc to wszystko pod uwagę, wybór stanowiska zdaje się kłopotliwy, ale zapewne znajdzie się miejsce, by truskawki jednak zagościły.
Po drugie: zachowaj przestrzeń między sadzonkami
Kupując rośliny, sprawdzamy, czy są jędrne, czy korzenie są jasne i zdrowe, bez oznak uszkodzeń czy chorób. Sadzonki umieszczamy w glebie wilgotnej, uleżałej po zabiegach, czyli świeżo po orce lub przekopaniu. Odległość między rzędami powinna wynosić około 80 cm, natomiast odstępy między roślinami w rzędzie – przeciętnie 30 cm. Na glebach lżejszych sadzi się czasem w odległości 25 cm, zaś przy cięższych – nawet 35 cm. Lepiej zachować większą odległość, bo przy większej przestrzeni jest lepszy przepływ powietrza, czyli tzw. wietrzenie. Jeśli plantacja zajmuje dużą powierzchnię, starajmy się rozstawę rzędów dopasować do sprzętu, którym będą wykonywane zabiegi pielęgnacyjne.
Po trzecie: w odpowiedni sposób przygotuj dołki pod roślinę
Pod sadzenie krzaczków gleba powinna być wilgotna, a dzień pochmurny. Przygotowujemy dołki na taką głębokość, by rośliny miały wyprostowany korzeń. Ich zaginanie powoduje wypychanie roślin i przesuszanie. Nie można również sadzić w dołki zbyt głębokie. Rośliny umieszczamy w podłożu tak, by liść sercowy pozostał na powierzchni. W żadnym wypadku nie wolno przykryć go ziemią. Po posadzeniu sadzonki ziemię wokół uciskamy i nawadniamy. Warto również przykryć rośliny agrowłókniną, gdy temperatura przy gruncie spadnie do –6°C – agrowłóknina poprawi warunki do ukorzeniania się.
Małgorzata Wyrzykowska