Wiele preparatów komercyjnych opartych jest opartych na bazie znanych substancjach czynnych. Na rynku można dostać także środki bardziej naturalne, mniej szkodliwe dla środowiska i ekosystemu. Jednakże warto także pójść o krok dalej i samemu w domu z dostępnych składników stworzyć naturalny środek zwalczający szkodniki. Skład własnoręcznie stworzonych preparatów jest prosty i powinien poradzić sobie z powszechnie występującymi szkodnikami.
Domowe środki dobre dla alergików i zwierząt
Takie samodzielnie wykonane preparaty są szczególnie ważne jeśli jesteśmy osobami z uczuleniami, mamy małe dzieci czy zwierzęta w ogrodzie. Jeszcze inny chcą chronić owady pożyteczne (pszczoły, biedronki, złotooki) albo żyją zgodnie z naturą.
Możliwości i form domowych preparatów ochrony roślin jest wiele, np. wyciągi, wywary i napary. Rodzaj danego ekstraktu jest istotny od siły rażenia szkodnika.
- Napar – kiedy trzeba reagować szybko, zbieramy świeżo zebrane rośliny, kroimy je i zalewamy 5l wrzątku.
- Roztwór – rośliny podgrzewamy w 79-80°C przez 15-20 min, następnie roztwór pozostawić do ostygnięcia, następnie należy go odcedzić i gotowe.
- Wywar – zalane zimną wodą rośliny w garnku doprowadzamy do wrzenia, aby następnie ok. 6 godzin gotować na małym ogniu. Wywar po ostudzeniu trzykrotnie rozcieńcza się wodą w temperaturze otoczenia, odcedzamy i gotowe.
- Wyciąg – rośliny pokroić zalać ciepłą wodą, aby były zalane w całości i pod przykryciem odstawiamy na dobę lub dwie, a następnie odcedzamy.
- Gnojówka – zebrane rośliny należy pociąć i zalać zimną wodą i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Gotową gnojówkę rozcieńcza się w skali 1:10, odcedza i podlewa albo pryska się nią rośliny.
Jakich składników potrzebujemy?
Wiele roślin zebranych i przygotowanych w jeden (lub kilku) z wyżej wymienionych form ma zastosowanie w zwalczaniu szkodników, nawożeniu i wzmacnianiu całej rośliny.
Takimi roślinami są np. pokrzywy, chrzan, mniszek lekarski, czarny bez, wrotycz, czosnek itd. Inne składniki znajdziemy je w naszej kuchni bądź w sklepie zielarskim. Chodzi o takie przyprawy jak pieprz cayenne, kurkuma. Potrzebujemy także liści mięty, czosnku, płyn do naczyń i wodę.
Prosty preparat na szkodniki – jak przygotować?
W blenderze zmielić czosnek i liście mięty, następnie dodać 2 łyżeczki piperzu cayenne. Następnie całość gotować przez kilka minut w garnku. Tak przygotowany wywar zostawić na noc, który potem należy odcedzić i dodać do niego płyn do naczyń. Całość przelać do butelki z atomizerem, a przed użyciem wstrząsnąć.
Jak odstraszyć owady?
Tak przygotowany środek najlepiej stosować wczesnym rankiem, wieczorem albo w pochmurny dzień. Przy małym pojawie szkodnika, zainfekowane części roślin spryskiwać raz w tygodniu. Jeśli zajdzie potrzeba – to częściej, a kiedy efekty będą już widoczne – co 2 tygodnie.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay