StoryEditorOgród

Bluszczyk kurdybanek - przyjaciel pszczół i ozdoba ogrodu

05.10.2018., 12:10h
Kurdybanek to roślinka niezwykle ciekawa, a dodatkowo ma w sobie to coś. Każdy z nas spotkał ją niejednokrotnie i często próbuje ją zwalczać, traktując jak uparty chwast. Bluszcz ten kryje jednak w sobie wiele zalet, o których mało kto wie. Warto poznać tajniki jego uprawy.

Dekoracyjny bluszczyk kurdybanek

W środowisku naturalnym można go spotkać właściwie w całej Europie, w tym w Polsce. Porasta również obszary w Ameryce Północnej i Azji. Dorasta do 15 cm wysokości i tworzy miękkie kobierce z kanciastych, płożących pędów. Pięknie wygląda pokryty gęstwiną niebieskofioletowych kwiatów, które ukazują się od marca i utrzymują do końca kwietnia. Później dekoracyjny jest tylko dzięki błyszczącym, gęstym, intensywnie zielonym, sercowatym lub nerkowatym listkom. Niektóre odmiany mają liście z białą obwódką.

Przyciągnie pszczoły i zakryje szpecące ogrodzenie

Bluszczyk kurdybanek jest rośliną wieloletnią, wymarzoną do obsadzania stanowisk półcienistych i cienistych. Nie lubi pełnego słońca. Preferuje gleby żyzne, bogate w składniki pokarmowe i wilgotne. Nadaje się zarówno do obsadzania pojemników i skrzyń balkonowych, jak również jako roślina okrywowa, która ma za zadanie szczelnie pokryć powierzchnię. Ponieważ jest rośliną szybko rosnącą, często jest stosowana do obsadzania murków czy szpecących siatek. Jest mrozoodporna, a w Polsce należy do roślin prawnie chronionych. Dodatkowym atutem bluszczyku jest to, że podczas kwitnienia masowo odwiedzają go pszczoły.


Fot.Pixabay
  • Bluszczyk kurdybanek ma nie tylko walory dekoracyjne, ale jest też cenionym surowcem leczniczym

Lecznicze właściwości bluszczyku

Roślina o tej fascynującej nazwie, choć nie jest tak dobrze znana jak pokrzywa, mniszek czy podbiał, okazuje się mieć też swoje zasługi w ziołolecznictwie. Bluszczykowi kurdybankowi przypisywano kiedyś nadzwyczajne właściwości i czarodziejskie moce. Doceniony został w medycynie i pisano o nim w wielu książkach zielarskich, w których potwierdzano jego niesłychaną moc w leczeniu wielu schorzeń, np. w biegunkach, chorobach trzustki, wątroby, kamicy, astmie, dusznościach, szumie w uszach i wielu innych. Bluszczyk ma też wzmacniać odporność i działa odtruwająco.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 19:11