
Które pnące się kwiaty warto mieć w ogrodzie?
Bardzo efektownie prezentuje się np. hortensja pnąca albo rzadko sadzona, a bardzo podobna, przywarka japońska. Obie te rośliny preferują miejsca zacienione i glebę o kwaśnym odczynie. Są to samoczepne pnącza, chwytające się podpór za pomocą korzonków czepnych, podobnie jak bluszcz. Tworzą płaskie baldachogrona drobnych, białych kwiatów otoczonych obwódką większych czteropłatkowych kwiatów płonnych u hortensji bądź jednopłatkowych, ale dużych u przywarki. Delikatnie miodowo pachną kwiaty obu gatunków. Zakwitają w czerwcu/lipcu, ale pojawiają się dopiero po kilku latach uprawy. Dlatego nie martwmy się, jeśli rośliny nie chcą zakwitnąć przez pierwsze 2–3 lata. Po przekwitnieniu dekoracyjne pozostają liście, które u hortensji są błyszczące i regularnie ułożone, u przywarki – skórzaste, ząbkowane na brzegach, o sercowatym kształcie. Jesienią przebarwiają się u obu gatunków na żółto. Te gatunki dobrze rosną na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych.
Pnącza preferujące cień w ogrodzie
Do pnączy preferujących cień należy ciekawie wyglądający kokornak, o niezwykle oryginalnych kwiatach pojawiających się w maju, o fajkowatym kształcie w kolorze brązowym, schowanych między dużymi, sercowatymi liśćmi ułożonymi dachówkowato. Jako ciekawostkę warto dodać, że owady zwabione nektarem wchodzą do kwiatu w celu jego zapylenia, zostają w nim uwięzione do czasu dokładnego spenetrowania zawartości, po czym zostają uwolnione.
Ozdobna z liści jest również winorośl japońska – silnie rosnące pnącze, którego liście jesienią przebarwiają się na czerwono, szczególnie w miejscach nasłonecznionych.
Pnącza do ogrodu o ciekawych owocach
Inną grupę pnączy stanowią te o ciekawych owocach. Tu możemy wyróżnić cytryńca chińskiego, którego intensywnie czerwone grona, jak u porzeczki, mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny. Oprócz walorów dekoracyjnych ma wiele właściwości prozdrowotnych, szczególnie wzmacniających system odpornościowy. Jednak by uzyskać obfite owocowanie, zaleca się sadzić kilka egzemplarzy, bo roślina należy do dwupiennych lub obcopylnych – w zależności od odmiany. Inną ciekawą rośliną o interesujących owocach jest winnik zmienny. Jego owoce to jagody zmieniające barwę od zielonej, poprzez jasnopurpurową, później purpurową, aż do fioletowej. Posadzony w miejscu nasłonecznionym lepiej owocuje, liście ma trójklapowe, podobne do niektórych winorośli. Kwiaty są mało atrakcyjne, lecz miododajne. Niektóre odmiany mają intensywnie białopstre ulistnienie, lecz te osiągają niewiele ponad 1,5–2 m wysokości. Odmiany zielone dorastają do 3–5 m.
Akebia pięciolistkowa jest kolejnym pnączem, które zyskało już pewną, choć jeszcze wąską grupę zwolenników. Ma piękne pięciolistkowe liście na pędach owijających się wokół podpór. W maju rozwijają się niezwykłe ciemno- lub jasnobordowe kwiaty, z których później tworzą się najpierw zielone, później fioletowe jadalne owoce, wyglądające jak niewielkie ogórki zebrane w pęczki. Ukryty w nich miąższ jest słodki. Nadaje się do uprawy w miejscach lekko zacienionych. Akebia jest rośliną, której liście utrzymują się w przypadku łagodnych zim i nie opadają.
Przeczytaj również:
Małgorzata Wyrzykowska