StoryEditorOgród

Ciemiernik, czyli róże zimy – jak uprawiać i pielęgnować?

19.11.2019., 16:11h
Według legendy ciemierniki wyrosły z łez biednego pasterza zdążającego do betlejemskiej stajenki, by przywitać Jezusa. Pasterz rozpaczał, gdyż nie posiadał niczego, co mógłby ofiarować Panu. Wtedy na śniegu pojawiły się piękne kwiaty niczym róże i od tego czasu nazywane są różami Bożego Narodzenia. Nazwa odnosi się do pory kwitnienia, która przypada od listopada do marca.
Ciemierniki zakwitają w grudniu tylko wtedy, gdy zimy są łagodne. W naszych ogrodach ich kwiatów możemy spodziewać się w lutym – marcu, a czasami w listopadzie, gdy mrozy się opóźniają. Ciemierników, które mogą rosnąć w naszych ogrodach, jest kilka gatunków. Najwytrzymalszy jest ciemiernik purpurowy, który występuje w stanie naturalnym w Bieszczadach. Tworzy kępy o wysokości około 30 cm, a kwiaty przypominające dzwonki początkowo są zielone, stopniowo zmieniają kolor na fioletowy zmieszany z purpurą.

Ciemiernik biały albo cuchnący

Najczęściej uprawianym i najłatwiej dostępnym w sprzedaży jest ciemiernik biały. To gatunek zawsze zielony o dużych, skórzastych, dłoniastozłożonych liściach dorastający do 30 cm wysokości. Kwitnie na przedwiośniu do kwietnia, czasem maja, niekiedy także jesienią, począwszy od listopada. Kwiaty ma duże, talerzykowate, o średnicy 6–8 cm, osadzone po 2–3 na pędach. Kolor kwiatów jest biały z lekko różowiejącymi brzegami okwiatu.

Ten gatunek wymaga gleby świeżej, próchnicznej i przepuszczalnej, miejsca półcienistego. Źle rośnie na glebie ciężkiej i wilgotnej. W uprawie znajdują się odm...
Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 02:33