
Jak ćma bukszpanowa zimuje w bukszpanie?
Największym zagrożeniem dla bukszpanu od lat jest ćma bukszpanowa i bez ochrony biologicznej lub chemicznej roślina nie ma szans na przetrwanie w dobrej kondycji. Czasami ogrodnicy uciekają się do wycinania wszystkich pędów tuż u nasady pnia, by zniszczyć szkodnika żerującego na liściach. Roślina wypuści nowe odrosty, które będą piękne, ale ponownie zasiedli roślinę. Musimy się liczyć z tym, że ocieplenie w marcu spowoduje uaktywnienie się szkodnika i rozpoczęcie żerowania.
Dobrze by było już teraz, zimową porą, przejrzeć krzewy bukszpanu i poszukać śpiących osobników w formie larw ukrytych między dwoma zdrowymi liśćmi bukszpanu, spowitych w kokony przędzą. Dorosłe ćmy zimują ukryte w piwnicach, garażach albo w zaroślach. Poczwarki zimują w szczelinach kory bukszpanów.
Jak wygląda ćma bukszpanowa?
Ćma bukszpanowa to motyl nocny o zielonkawym lub brązowym ubarwieniu z białymi, poprzecznymi liniami na skrzydłach. Dorosłe osobniki mają rozpiętość skrzydeł sięgającą 5 cm. Najbardziej szkodliwe są jednak gąsienice, które mają zieloną barwę i zjadają liście w zastraszającym tempie. Ćmy wydają 2 do 3 pokoleń w roku. Co najciekawsze, dorosła ćma bukszpanowa jest w stanie przemierzyć do 10 km w poszukiwaniu bukszpanów.
Kiedy ćma bukszpanowa jest najbardziej aktywna?
Owad dorosły aktywny jest nocą, trudno go zauważyć, przy tym jest niewielki, a larwy ukryte między gałązkami są bardzo liczne. Ćmy latają przez cały sezon wegetacyjny, więc trzeba oglądać bukszpany minimum raz w tygodniu i szukać zarówno maleńkich żółtych jaj szkodnika, jak i zielono-czarnych larw, które wyjadają miąższ liści, pozostawiając oprzędy z odchodami. Niestety, jaja są trudne do zauważenia i do poszukiwania wśród liści potrzebna jest lupa. Łatwiej jest z larwami – są widoczne, bo większe, choć też ukryte w gęstwinie liści i pędów. Jedną z metod walki ze szkodnikiem jest strzepywanie larw na płachtę i palenie.
Jak walczyć z ćmą bukszpanową?
Polecane jest również ręczne zbieranie larw z pędów, co jest żmudne, lecz skuteczne. Można sięgnąć po wąż z silnym strumieniem, by zmywać szkodnika z pędów. Ostateczną metodą będzie użycie środków chemicznych. Najlepiej wybrać preparaty o działaniu systemicznym, które krążą po roślinie i zabezpieczają ją na dłuższy czas, do około 2 tygodni. Jednym z polecanych środków jest Mospilan.
Przeczytaj również:
Małgorzata Wyrzykowska