To pytanie pada, gdy widzimy dziury wyjedzone przez jakieś szkodniki w liściach kapusty. Odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Oprócz znanego nam bielinka kapustnika, liście kapustnych są często zasiedlane przez tantnisia krzyżowiaczka, a także bielinka rzepnika.
Tantniś krzyżowiaczek jest uważany za najgroźniejszego szkodnika w uprawach kapustnych. Jego żarłoczne gąsienice wygryzają dziury w liściach sercowych i niszczą stożek wzrostu. Efektem tego jest wiązanie przez roślinę wielu główek, co dyskwalifikuje ją w sprzedaży i konsumpcji.
Słoneczna i ciepła pogoda w lipcu sprzyja pojawieniu się drugiego pokolenia szkodnika, choć to jeszcze nie koniec, bowiem w jednym roku może wystąpić do czterech pokoleń. Zarówno dorosły motyl, jak i gąsienica są niewielkich rozmiarów. Motyl z uwagi na bardzo małe rozmiary jest niesiony z wiatrem i może pojawić się w zupełnie niespodziewanych miejscach, jest więc nieprzewidywalny. Zielone okołocentymetrowe gąsienice łatwo poznać po charakterystycznym zachowaniu w czasie zagrożenia, gdyż albo zwijają się w podkówkę, albo zwisają z liści na nitce przędzy.
Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 28/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.