StoryEditorWiadomości rolnicze

Czas sadzić truskawki!

23.08.2017., 15:08h
Koniec sierpnia i początek września to ostatni dzwonek na sadzenie truskawek. Warto je mieć w ogrodzie, bo to skarbnica witamin i smaczne owoce wczesnego lata. Rośliny sadzone późnym latem łatwo się ukorzenią, ładnie rozkrzewią i zawiążą pąki kwiatowe. Dodatkowo zdążą się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. Sadzeniu sprzyja również panująca pogoda obfitująca w opady deszczu.
Amatorsko sadzimy krzaczki w rozstawie 20 cm w rzędzie, a między rzędami utrzymujemy odległość do 70 cm. Możemy również sadzić rośliny systemem pasowo-rzędowym, gdzie dwa rzędy truskawek oddalone są od siebie o 30 cm, odległość między pasami to 70 cm, a rośliny w rzędzie umieszczamy co 25 cm. Drugą metodą jest sadzenie roślin na zagonie, gdzie zagony oddalone są od siebie o 40 cm, a rośliny na zagonie sadzone są w odległości 20 do 30 cm.

Odległości między roślinami są uzależnione w dużej mierze od odmiany. W przypadku szybko i silnie rosnącej odmiany rośliny sadzimy w większej odległości, natomiast odmiany słabo rosnące sadzimy gęściej. Sadzonki najlepiej kupować w punkcie gwarantującym ich wysoką jakość i zdrowotność. Sadzonki pochodzące z własnej plantacji lub od znajomych czy sąsiadów zwiększają ryzyko rozpowszechniania chorób i szkodników. Roślin nie powinniśmy sadzić w ziemię świeżo przygotowaną. Powinien minąć co najmniej tydzień od jej przekopania.



Sadzonki truskawek z obciętymi wąsami i starymi liśćmi umieszczamy w podłożu na takiej głębokości, by nad powierzchnią znalazł się liść sercowy


Mając przygotowane sadzonki i odpowiednie stanowisko, przystępujemy do sadzenia, które przeprowadzamy wzdłuż rozciągniętych sznurków wyznaczających rzędy. Najpierw wykopujemy dołki, na tyle głębokie, by zmieścił się cały system korzeniowy. Korzenie nie powinny być podwinięte, a gdy zachodzi potrzeba, skracamy je ostrym sekatorem. Usuwamy stare liście, na sadzonce powinno pozostać kilka młodych liści i nieuszkodzony pąk wierzchołkowy, tzw. liść sercowy.

Ważnym punktem jest również głębokość sadzenia. Nie można posadzić sadzonki zbyt głęboko, bo to może spowodować gnicie liścia sercowego i jego zamieranie. Natomiast zbyt płytkie sadzenie często prowadzi do zasychania korzeni sadzonki. Sadzimy je więc tak, by liść sercowy pozostał na powierzchni gleby, a korzenie były dokładnie przykryte. Po umieszczeniu sadzonki w dołku uważajmy, by korzenie były rozłożone i dokładnie przysypane ziemią, a następnie dobrze dociśnięte. Kolejną czynnością jest ściółkowanie świeżo posadzonych roślin. Stosujemy tu trociny lub korę. Ochroni to podłoże przed nadmiernym wysychaniem. Wskazane jest również lekkie zacienianie, np. cienką warstwą słomy, którą usuwamy po przyjęciu się roślin, co wypada po 5 dniach od posadzenia. W razie potrzeby powinniśmy pamiętać o podlewaniu sadzonek, by nie narażać roślin na stres suszy.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 17:43