StoryEditorWiadomości rolnicze

Czesanie, strzyżenie – metoda na bujną murawę

28.04.2017., 17:04h
Wiosna jest dobrą porą na zabiegi poprawiające turgor trawy. Pamiętajmy, że wszelkie zaniedbania będą się ciągnęły przez cały sezon wegetacyjny.

Do wiosennych niezbędnych zabiegów możemy zaliczyć tak prozaiczne zajęcie, jak grabienie. Wiatry często nawiewają liście wzdłuż parkanów, płotków i innej architektury ogrodowej. Nie jest to dobre dla trawy, gdyż każdy liść leżący dłużej na murawie powoduje jej gnicie i rozprzestrzenianie się chorób grzybowych. Trawnik wymaga również dokładnego wygrabienia resztek suchej trawy, czyli tzw. filcu, by nie utrudniał wzrostu i rozwoju nowej murawy.

Po grabieniu należy przeprowadzić wertykulację, której zadaniem jest napowietrzenie podłoża i usunięcie obumarłych części roślinnych. Niestety, na ten zabieg jest już za późno, ale warto o nim pamiętać w przyszłym sezonie.  Wegetacja już ruszyła i wertykulator mógłby uszkodzić młode źdźbła. Gdy powierzchnia trawnika jest w miarę sucha, warto ją zwałować, by docisnąć glebę do korzeni, a także zlikwidować ewentualne nierówności spowodowane wielokrotnym zamarzaniem i rozmarzaniem gleby zimą. Wałując murawę, jednocześnie zasklepiamy korytarze wydrążone przez krety i nornice.

Bez kosiarki ani rusz

Ten sezon jest trochę nietypowy, ponieważ wystąpiły przymrozki, które zahamowały rozwój traw. Zazwyczaj pierwsze koszenie przeprowadzamy na początku kwietnia, ale nie jest to regułą, gdyż w różnych rejonach kraju inaczej przebiega wegetacja. Ważne jest, by kosić, gdy źdźbła trawy osiągną ok. 8 cm. Starajmy się przestrzegać zasady, że lepiej kosić trawnik często, gdy źdźbła są krótsze, niż rzadko z długą trawą, średnio zabieg ten powinien być wykonany raz w tygodniu. Powinniśmy tak prowadzić pielęgnację, by murawa miała ok. 3 cm wysokości. Druga zasada brzmi, by kosić trawę suchą, ale rano lub wieczorem, a nie w ciągu dnia, gdy operuje słońce. Regularne koszenie nie tylko ma za zadanie skrócenie źdźbeł, lecz także poprawę ich kondycji i stymulację krzewienia. Wskazane jest również obfite podlanie po każdym koszeniu. Nasuwa się tu pytanie: czy skoszoną trawę zostawić na murawie, czy kosić z koszem i ją usuwać? Wszystko zależy od długości źdźbeł. Jeżeli skoszone źdźbła trawy są długości do 4 cm, można je pozostawić. Wówczas ulegną rozkładowi i zasilą trawnik. Jeżeli źdźbła są dłuższe, wolniej się będą rozkładały i dłużej zalegały, co spowoduje filcowanie i negatywnie wpłynie na wzrost trawy i wygląd. Lepiej przeznaczyć długą trawę na kompost.

Zmęczona trawa po zimie wymaga zasilenia nawozami NPK. Im szybciej podsypiemy, tym lepiej i szybciej zostaną pobrane

Wapnowanie na mech

W miejscach zacienionych i wilgotnych murawę zaczyna porastać mech, wypierając trawy szlachetne. Możemy zminimalizować skutki zacieniania, wapnując trawnik. Czynność tę wykonujemy późną jesienią bądź wczesną wiosną raz na 3 do 5 lat. Do tego celu najlepiej używać wapna z dodatkiem magnezu, np. dolomitu. Mchu możemy pozbyć się również zabiegami chemicznymi, używając Mogetonu 25WP lub innych antymchów. Do dyspozycji mamy również nawozy do trawników, które w swym składzie mają elementy zwalczające mech, np. firmy Agrecol czy Biopon. Pomyślmy jednak jak zmniejszyć zacienienie terenu oraz ograniczmy podlewanie, które również sprzyja porastaniu mchu.

Ważne odżywianie w NPK

Oprócz grabienia i koszenia ważne jest dostarczenie murawie składników odżywczych, szczególnie na starcie. Nie ma upałów i gleba nie jest przesuszona, co gwarantuje dobre podsiąkanie i skuteczniejsze wykorzystanie składników. Najlepiej jest jesienią zrobić badanie gleby, dowiedzieć się, których składników brakuje i dopiero wtedy zastosować odpowiednie dawki. Jeśli nie znamy zasobności gleby, nawozy wysiewamy średnio w ilości 1,2–2,5 kg saletry amonowej na 100 m2 (1 ar). Potasu w formie soli potasowej dostarczamy w ilości 0,2–0,4 kg na 100 m2 i fosforu w formie superfosfatu potrójnego w dawce 1,0–1,6 kg na 100 m2. Możemy zamiast poszczególnych nawozów również użyć gotowych nawozów wieloskładnikowych. W handlu dostępnych jest wiele specjalnych mieszanek nawozowych przeznaczonych do zasilania trawników.


Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 22:15