Zarówno w czosnku słoniowym, jak i niedźwiedzim (na zdjęciu) cała roś­lina jest jadalna – wykorzystuje się kwiaty, liście i cebuleMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorWieś i rodzina

Czosnek niedźwiedzi czy słoniowy? Który lepiej posadzić w ogrodzie?

26.10.2024., 08:00h

Jakie są różnice między czosnkiem niedźwiedzim a słoniowym? Który lepiej posadzić w ogrodzie?

Niektórzy mylą te gatunki, inni uważają, że to jest to samo, a jednak obie rośliny więcej różni, niż łączy. Pierwszą różnicą jest ta, że czosnek niedźwiedzi w stanie naturalnym podlega ochronie – nie wolno rwać jego liści.

W jakiej glebie posadzić czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi, zwany czosnkiem dzikim lub trzyuchą, urośnie w ogrodzie, lecz trzeba mu stworzyć odpowiednie warunki. A warto, bo z takiego ogrodowego można korzystać bez obaw. Jeśli chcemy korzystać z jego liści wiosną, bo najlepsze są przed kwitnieniem, należy zaopatrzyć się – z legalnego źródła – w cebulki, które są wąskie i mają wydłużony kształt. W dolnej części cebulki widoczna jest tzw. piętka z resztkami korzonków. Najlepszy termin sadzenia cebul, na głębokość około 5 cm, to czas od końca sierpnia do października. Wybierajmy pod jego uprawę miejsca w lekkim cieniu, najlepiej pod drzewami i krzewami zrzucającymi liście na zimę. Czosnek preferuje glebę żyzną, próchniczną, wilgotną i o lekko kwaśnym odczynie. Miejsce pod jego uprawę należy przekopać z dużą dawką próchnicy, a opadłe liście na plantacji czosnku pozostawić, by wzbogaciły glebę i poprawiły jej strukturę. Ochronią także cebulki przed zimowym mrozem.

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?

Czosnek przypomina dziko rosnące konwalie i zimowity jesienne. Ma błyszczące, zielone, podłużne liście, i kwitnie na biało od kwietnia do maja. Dorasta do 20 cm wysokości. Po zakończeniu kwitnienia część nadziemna zamiera, by wiosną wznowić wegetację. Czosnek niedźwiedzi to nie tylko roślina lecznicza, przyprawowa czy ozdobna – to także repelent. Jej zapach odstrasza choćby krety i nornice, a zawarte w cebuli substancje hamują rozwój chorób roślin, np. mączniaka prawdziwego winorośli oraz zarazy ziemniaczanej.

Jak wygląda czosnek słoniowy?

Czosnek słoniowy, zwany również wielkogłówkowym, jest spokrewniony z porem. Możemy uprawiać go dla ząbków, ale także jak pory, obsypując dolną część łodygi ziemią. Jego główki w dobrych warunkach mogą osiągnąć nawet pół kilograma, porównywalne są do pomarańczy lub czasem grejpfruta. Z daleka czosnek słoniowy przypomina czosnek tradycyjny. Główka ma mniejszą liczbę ząbków, od 3 do 5, choć zdarza się 6, lecz niezmiernie rzadko. Przy główce tworzą się cebulki przybyszowe. Po ich posadzeniu otrzymamy główkę wielkości ząbka, a po kilku latach nabierze ona odpowiednich rozmiarów.

Na jakim stanowisku sadzić czosnek słoniowy?

Ten czosnek preferuje stanowisko słoneczne o glebie próchnicznej, żyznej o pH 6,5–7,0. Warto poprawić jakość gleby przez zaprawienie jej kompostem lub obornikiem, choć nie jest wskazana uprawa w pierwszym roku po oborniku, chyba że gleba jest słaba i tego wymaga. Dla czosnku słoniowego lepszym terminem jest sadzenie jesienią – od połowy października do połowy listopada. Z czosnku sadzonego jesienią otrzymamy większą główkę niż z sadzenia wiosennego. Sadząc czosnek, należy zadbać, by czubek ząbka znalazł się około 6–7 cm pod ziemią, czyli na głębokości 11 cm, przyjmując, że ząbek ma około 5 cm wysokości. Zachowujemy odstęp 20–25 cm w rzędzie i 50 cm między rzędami. Jeśli chcemy uzyskać większe główki, usuwamy pędy kwiatostanowe.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. listopad 2024 15:06