StoryEditorOgród

Dlaczego warto zbierać deszczówkę ?

25.06.2021., 10:06h
Wodę deszczową, szczególnie tę, która spływa z dachu domu, możemy w łatwy sposób gromadzić i wykorzystywać w ogrodzie do podlewania roślin lub podczas prac porządkowych. Takie rozwiązanie jest ekologiczne i stosunkowo niedrogie w realizacji.

Zbieranie deszczówki jest ekologiczne i pozwala sporo zaoszczędzić

Podczas 5-minutowego deszczu z dachu o powierzchni około 100 m2 można zebrać ponad 70 litrów wody opadowej. Czy to dużo? Tak, zdecydowanie. Dla porównania - na umycie samochodu zużywamy jej około 50 litrów. Kwestia gromadzenia deszczówki staje się tym bardziej istotna, że coraz częściej odczuwamy efekty suszy, która od kilku lat dotyka niemal cały kraj. Gromadzenie wody opadowej może okazać się więc zabezpieczeniem i inwestycją. W trudnych okresach jej zapasy będą na wagę złota.

Ograniczysz domowe wydatki, zadbasz o środowisko, a i kwiatki ci podziękują i bujnie wyrosną. Jak się do tego zabrać? Woda co prawda sama leci z nieba, a do jej zbierania możesz użyć po prostu zwykłej balii. Ale możesz też skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, które pomogą ją zbierać, uzdatniać i dystrybuować.

Właściwości i zastosowanie deszczówki

Najpowszechniej deszczówkę stosuje się do prania i mycia włosów, bo działa zmiękczająco. Możemy też jej używać do sprzątania czy mycia samochodu. Nie ma przeszkód, by deszczówką spłukiwać toalety. 

Deszczówka to woda opadowa powstająca wskutek kondensacji pary wodnej w atmosferze, a następnie opadająca na powierzchnię Ziemi w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Uznawana jest za stosunkowo najczystszą wodę naturalną. Zawiera rozpuszczone gazy, głównie azot, tlen, dwutlenek węgla, a także niewielkie ilości soli mineralnych i mikroorganizmów. 

Charakteryzuje się niskim pH ok. – 5,5-6,5 i niskim stężeniem związków wapnia. Doskonale służy roślinom i jest przez nie bardzo dobrze przyswajana. Woda deszczowa nie pozostawia osadów w odróżnieniu do wody wodociągowej, która jest twarda i zawiera dużą ilość jonów wapnia i magnezu.  Ma temperaturę taką samą jak otoczenie, dzięki czemu rośliny nie dostają szoku w czasie podlewania.

Poza tym wykorzystywanie deszczówki nie zaburza ekosystemu, ponieważ zbiera się ją i wykorzystuje na tym samym terenie. Nie ingerujemy w środowiskową gospodarkę wodną, np. zmianę poziomu wód gruntowych.

Jak zbierać deszczówkę ?

Najczęściej na zbiór wody deszczowej mogą pozwolić sobie mieszkańcy domów wolnostojących, choć wśród dostępnych sposobów są i takie, które mogą znaleźć zastosowanie np. na działkach.

Chcąc w pełni wykorzystać deszczówkę do podlewania ogrodu musimy dachy wszystkich budynków zaopatrzyć w rynny, a pod rurami spustowymi ustawić pojemniki. Jest to najprostszy sposób na zbieranie deszczówki do podlewania roślin.

Można też kupić specjalny zamknięty pojemnik – bez dostępu światła wolniej rozwijają się glony. Zbiornik może stać na zewnątrz, można też ukryć go pod ziemią. Przy nim montuje się pompę zasilającą oraz doprowadzającą i odprowadzającą instalację. Pojemnik na deszczówkę najlepszy będzie z tworzywa sztucznego. Zewnętrzne zbiorniki mogą mieć ozdobną okładzinę, z kamienia lub drewna egzotycznego.

Wielkość zbiornika dobiera się pod kątem powierzchni, z jakiej zbierana jest woda, wielkości rocznych opadów w danym regionie oraz zapotrzebowania na deszczówkę.
 

Oprac: Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 02:13