Do produkcji rozsady najlepsze jest podłoże dostępne w handlu przeznaczone specjalnie do produkcji rozsad warzyw. Jest odkwaszone i wzbogacone nawozami wystarczającymi na początkowy okres uprawy. Można również przygotować je samemu, mieszając odkwaszony torf wysoki z dawką nawozu, np. Mis IV. Do produkcji rozsady najlepsze są doniczki o średnicy 8 do 10 cm. Mogą być to również doniczki spinane lub celulozowo-torfowe, które są sprzedawane w paletach wygodnych do przestawiania. Te są najlepsze, ponieważ sadzi się rośliny razem z doniczką, która z czasem ulega rozkładowi. Rozsada się szybciej i łatwiej przyjmuje, tym bardziej że system korzeniowy dyniowatych jest wrażliwy na przesadzanie.
Potrzeba kilku tygodni na uzyskanie rozsady ogórka, cukinii, patisona
Termin siewu zależy od tego, kiedy chcemy wysadzić rozsadę na miejsce stałe. Na uzyskanie rozsady ogórka, cukinii, patisona potrzeba około 4 tygodni. Rozsadę wysadzamy po 15 maja, nieco dłuższego czasu wymagają melony i kawony, a ich wysadzanie do gruntu przypada na koniec maja i początek czerwca, gdy gleba na głębokości 10–15 cm ogrzeje się do minimum 15°C dla melonów i 20°C dla kawonów. Każdy z gatunków wysiewamy do pojemników po dwa nasiona, a po wzejściu mniejszą i słabszą roślinę uszczykujemy, pozostawiając tę silniejszą.
Doniczki wypełniamy do 2/3 objętości podłożem o temperaturze pokojowej. Temperatura otoczenia powinna być na poziomie 23–26°C, ale nocą należy obniżyć ją o 3°C. Podczas produkcji kawonów i melonów temperatura otoczenia do momentu skiełkowania powinna wynosić nawet 30–35°C. W tych warunkach nasiona skiełkują już po 5 dniach. Gdy temperatura osiągnie 20°C – po 10 dniach. Można również wysiać nasiona podkiełkowane lub namoczone przez dobę (wówczas skraca się okres kiełkowania). W czasie produkcji rozsady melonów i kawonów należy pilnować, by temperatura nie spadała poniżej 25–30°C w dzień i 20–25°C w nocy.
Jak wygląda rozsada gotowa do sadzenia?
Podczas uprawy rozsady podłoże należy podlewać umiarkowanie wodą odstaną o temperaturze pokojowej. Nie przesadzajmy z wilgocią, bo to może doprowadzić do rozwoju chorób. Gdy siewki ogórków sięgają nieco ponad krawędź doniczki, dosypmy podłoże do pełna w celu lepszego ukorzenienia. Nie stosujemy tego przy melonach i kawonach. Gdy pojawią się pierwsze liście, doniczki tak rozstawiamy, by nie stykały się liśćmi i miały jednakowy dostęp do światła.
Rozsada gotowa do sadzenia powinna być krępa i mieć pięć zdrowych liści, dobrze przerośniętą bryłę korzeniową i zdrowy system korzeniowy. Rośliny nie powinny być kwitnące, wiotkie, wybujałe, o jasnych liściach. W przeddzień sadzenia obficie je podlewamy. Sadzimy je w wilgotną glebę, w dzień ciepły i pochmurny, najlepiej po deszczu. Po posadzeniu podlewamy, by wsiąkająca woda dokładnie oblepiła ziemią korzenie.
- Cukinia to nie tylko owoce, lecz także jadalne kwiaty
Fot. Małgorzata Wyrzykowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 17/2022 na str. 60. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.