Kwiat niebanalny, a więc gardenia
Gardenia jaśminowa jest rośliną cenioną ze względu na piękne kwiaty, dekoracyjne, błyszczące liście, a także na porę kwitnienia przypadającą na styczeń – luty. To staromodna roślina, pięknie kwitnąca i łatwa w uprawie. Połyskujące, ciemne, wiecznie zielone liście przypominają liście kamelii, ale są mniejsze i delikatniejsze. Roślina może poszczycić się pojedynczymi półpełnymi lub pełnymi białymi kwiatami osiągającymi do 10 cm średnicy.
Wymaga stanowiska jasno oświetlonego. Zimą pozwalamy, by padało bezpośrednio na nią światło słoneczne. Podczas wiązania pąków lubi temperaturę około 16°C, podczas kwitnienia odpowiednia jest temperatura pokojowa. Podlewamy ją umiarkowanie miękką, letnią wodą. Aby nadać jej lub utrzymać ładny pokrój, późną zimą lub wczesną wiosną przycinamy łodygi. W dobrych warunkach przetrwa wiele lat.
- Gardenia znajduje wielu zwolenników także zimą. Będzie świetnym kwiatowym prezentem dla babci lub dziadka
Pachnące girlandy jaśminu
Jaśmin jest rośliną pnącą o niesamowitym zapachu kwiatów. Zimą i wiosną z kątów liści w pobliżu końców pędów wyrastają duże grona rurkowatych kwiatów, które na końcach otwierają się na kształt małych gwiazdek. Pąki, rurki kwiatów, a czasem też płatki są od spodu ciemnoróżowe.
Jaśmin preferuje jasne stanowisko z bezpośrednim dostępem słońca przez pewien czas. Bardzo dobrze rośnie, gdy w pomieszczeniu panuje temperatura w okolicy 10–18°C. W okresie wzrostu pamiętajmy, by utrzymywać wilgoć w glebie. Zimą wierzchnia warstwa podłoża powinna wysychać do następnego podlewania. Po zawiązywaniu się pączków kwiatowych i podczas kwitnienia musimy pamiętać o zasilaniu nawozami potasowymi przeznaczonymi dla kwitnących roślin doniczkowych. Aby pobudzić roślinę do obfitego kwitnienia, latem ścinamy starsze łodygi, a nowe pędy owijamy wokół podpór.
Inne kwiaty znane i lubiane przez wielu
Storczyki, inaczej orchidee, są niezmordowane w kwitnieniu i to niezależnie od odmiany – czy będą to mieszańce cymbidium, czy najłatwiejszy w uprawie amatorskiej falenopsis, inaczej zwany ćmówką.
Kwiaty storczyków są bardzo zróżnicowane pod względem kształtu, rozmiaru i koloru, zawsze jednak składają się z sześciu części: trzy z nich stanowią właściwe płatki, część najwyższa i dwie najniższe są działkami kielicha. Dwa wyższe płatki są zwykle większe niż działki kielicha, natomiast najniższy płatek, zwany wargą, jest zawsze innego rozmiaru i koloru niż pozostałe. Storczyki dorastają do 60 cm. Przesadzamy je, gdy korzenie lub kępy pseudobulw zaczynają wyrastać z doniczki. Storczyki wymagają dobrej wentylacji pomieszczenia. By zapewnić właściwą wilgotność, doniczkę ustawia się na tacy wypełnionej kamykami, by nie stała w wodzie, gdyż bulwy mogą zacząć gnić. Liście trzeba regularnie spryskiwać wodą.
- Jaśmin zakwitnie zimą białymi „gwiazdami” i roztoczy w pomieszczeniu oszałamiający zapach
fot. Małgorzata Wyrzykowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.