StoryEditorOgród

Fasolnik chiński – uprawa, odmiany, nawożenie i podpory

07.04.2021., 11:04h
Fasolnik chiński, zwany również wspięgą chińską lub fasolnikiem wężowym, jest warzywem podobnym do fasoli i wytwarza smaczne strąki niezwykłej długości. A jak należy uprawiać warzywo? Jak nawożenie i jakie podpory należy zastosować przy fasolniku chińskim?
Fasolnik chiński to rzadko u nas jeszcze spotykana jednoroczna roślina z rodziny bobowatych, pochodząca prawdopodobnie z Afryki.

Jaka odmiana fasolnika chińskiego jest w Polsce popularna?

W naszym kraju uprawia się odmianę Fakir, która rodzi długie, zielone strąki, zbierane w fazie niedojrzałej i wykorzystywane podobnie jak strąki fasoli szparagowej.
Fasolnik wypuszcza pędy osiągające długość do 3 m, rozgałęzione, które mają zdolność owijania się wokół podpór. Na pędach tworzą się fioletowe kwiaty po dwa na osi kwiatostanowej, a po przekwitnieniu powstają zielone strąki wypełnione czarnymi nasionami o nerkowatym kształcie.

Fasolnik chiński można uprawiać na różnych rodzajach gleb, ale istotne jest nawożenie

Pod uprawę fasolnika odpowiednia jest gleba o odczynie zbliżonym do obojętnego, choć toleruje on lekko kwaśną. Można go uprawiać na różnych rodzajach gleb, ale na glebie dobrze uprawionej, pozbawionej chwastów trwałych, przepuszczalnej, próchnicznej, lekkiej rośnie zdecydowanie lepiej. Przedsiewnie warto zastosować nawożenie mineralne, w skład którego wejdzie około 4 dag azotu (N), do 10 dag fosforu (P2O5) i do 12 dag potasu (K2O)...
Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 00:38