Jak uprawiać koper ogrodowy?
Koper ogrodowy to roślina dorastająca do 30 cm wysokości. Koper włoski bije go wysokością na głowę, osiągając niekiedy 60–200 cm, a zarówno zgrubienia, jak i pędy czy piórka znajdą zastosowanie w kuchni pomimo anyżowego aromatu. Można go uprawiać zarówno w gruncie, jak i pod osłonami, a także w dużych, co najmniej 10-litrowych pojemnikach.
Jakie miejsca pod uprawę kopru ogrodowego wybierać?
Pod uprawę należy wybierać stanowisko słoneczne i osłonięte, z glebą żyzną, próchniczną, o pH 6,5–7,5, z dodatkiem kompostu albo w drugim roku po oborniku. Roślina urośnie na niemal każdej glebie, ale należy unikać gleby kwaśnej. Należy unikać stanowisk po roślinach selerowych, jak koper ogrodowy, pasternak, pietruszka, seler naciowy i korzeniowy. Źle wpływa na niego sąsiedztwo fasoli i kopru ogrodowego. Ma tak piękne pierzaste liście, że z powodzeniem może być sadzony lub siany jako soliter lub na rabatach kwiatowych.
W jaki sposób wysiewać fenkuł?
Nasiona wysiewa się w rzędy odległe co 30 do 40 cm na głębokość około 1–2 cm, a gdy siewki wytworzą dwa liście właściwe, rośliny przerywamy, pozostawiając je co 20 cm w rzędzie. Fenkuł kiełkuje już w temperaturze podłoża na poziomie 10°C, a pierwsze listki widać już po 14–20 dniach od wysiewu. Podczas kiełkowania gleba powinna być lekko wilgotna, ale niezbyt mokra, by siewek nie zaatakowały choroby grzybowe.
Jak uprawiać koper ogrodowy z rozsady?
Można także uprawiać go z rozsady, ale wówczas wyzwaniem jest jego sadzenie. Rozstawa sadzonych roślin powinna wynosić 30 × 20 cm. Należy uważać, by podczas sadzenia jego długie korzenie nie ulegały zawinięciu. Muszą być umieszczone pionowo w glebie. Nawożenie w czasie wegetacji nie jest konieczne, ale warto podsypać go nawozem do warzyw albo uniwersalnym. Aby uniknąć zachwaszczenia, warto ściółkować rośliny, np. agrowłókniną, która ograniczy zarówno wzrost chwastów, jak i parowanie wody, a pamiętajmy, że fenkuł lubi wilgotne podłoże.
Gdy zgrubienie osiągnie około 5 cm średnicy, rośliny należy obsypać warstwą ziemi, dzięki czemu uzyska się wybielone ogonki o delikatniejszym smaku. Ważne, by podczas całego okresu wegetacji utrzymywać podłoże spulchnione i regularnie nawadniane. Po 70–90 dniach od siewu fenkuł jest gotowy do zbioru, a jego liście i łodygi mogą stanowić dodatek do sałatek, dań warzywnych i mięsnych.
Małgorzata Wyrzykowska