Rodzaje folii ogrodniczych do okrywania tuneli
Do pokrywania znacznie bardziej złożonych konstrukcji, jakimi są tunele, służą specjalne folie. Stosowane są przy budowie wielosezonowych tuneli niskich i wysokich i wykorzystywane przy uprawie warzyw, owoców oraz kwiatów. Folie do okrywania tuneli ogrodniczych występują w kilku rodzajach, w zależności od stopnia stabilizacji przeciw promieniom UV. UV 2 oznacza stopień stabilizacji na 2 sezony, czyli np. wiosnę i jesień. UV 5 oznacza w praktyce gwarantowaną trwałość na dwa i pół roku (5 sezonów). Najpopularniejsze są folie oznaczone symbolami UV 2, UV 3, UV 4 i UV 5 i mają odcień odpowiednio niebieski, żółty, zielony i różowy.
Czym powinna charakteryzować się dobra folia?
Folia ogrodnicza musi się charakteryzować sporą wytrzymałością i odpornością. Służy bowiem do okrywania konstrukcji funkcjonujących przez kilka sezonów. W mniejszych konstrukcjach folia przed zbiorami jest zwijana i następnie stosowana w kolejnym sezonie uprawowym. Folia musi charakteryzować się także dobrą absorpcją cieplną oraz dużą przepuszczalnością światła. Dodatkowo powinna być elastyczna, trwała, odporna na przetarcia, rozciąganie i rozdzieranie. Nie może przepuszczać pary i gazów oraz w selektywny sposób winna przepuszczać promieniowanie podczerwone.
Sam możesz wykonać tunel foliowy w swoim ogrodzie
W przydomowych ogródkach i warzywniakach często stosowane są niewielkie tunele foliowe, których zasada działania jest podobna do tych większych znanych z plantacji warzywniczych. W sklepach można kupić gotowe niewielkie konstrukcje. Ich wysokość wynosi najczęściej od 50 do prawie 100 cm. Długość natomiast to 5–10 m, a szerokość wynosi 120 do 130 cm. Można także taką konstrukcję wykonać własnoręcznie, co jest znacznie tańsze niż tunel zakupiony w sklepie ogrodniczym. Samodzielnie tunele można zrobić z drutu ocynkowanego lub rurek z tworzyw sztucznych, które łatwo się wyginają.
Niskie tunele foliowe mogą być wykorzystywane do uprawy wczesną wiosną marchwi, szpinaku, pietruszki korzeniowej i naciowej, rzodkiewki, sałaty, truskawek. W maju są nieocenione w uprawie ogórków, pomidorów, papryki, melonów, zaś jesienią rzodkiewki, sałaty, fasoli szparagowej. Racjonalnie używane tunele mogą być wykorzystane do osłony 2 lub 3 upraw w jednym sezonie. W tym celu należy je w odpowiednim czasie przenosić z zagonu na zagon.
Doświadczeni ogrodnicy zalecają dobre wietrzenie warzywnych tuneli. Uzależnione jest ono od charakterystyki i wymagań uprawianej rośliny. Duży wpływ na to ma także faza rozwoju oraz przebieg pogody i wegetacji. Intensywnej wymiany powietrza wymaga rzodkiewka, sałata, papryka, pomidor oraz ogórek. Ważne, aby podczas wegetacji w tunelach dbać o właściwą temperaturę powietrza. Dla roślin pochodzących z ciepłych rejonów świata, takich jak papryka, pomidory czy ogórek, optymalna temperatura wynosi 22–26°C. Dla pozostałych może nie przekraczać 20°C.
Uprawa foliowa w tunelach wymaga rozsądnej gospodarki wodnej
Folia nie przepuszcza wilgoci, dlatego uprawy trzeba podlewać – obficie, ale stosunkowo rzadko, przynajmniej kilkadziesiąt minut przed zasłonięciem tunelu. Foliowa konstrukcja powinna ułatwiać dbanie o rozwój roślin w początkowym okresie wegetacji. Są jednak gatunki, które lubią dłuższy pobyt w tunelu – oczywiście odpowiednio wyższym (2 m) i szerszym (3 m). Na przykład pomidory mogą w nim być przez cały sezon. Z kolei z rzodkiewki tunel usuwa się po około miesiącu od siewu, a z sałaty w trzeciej dekadzie od posadzenia rozsady. W przypadku ogórków moment odsłonięcia powinien nastąpić podczas kwitnienia, tak aby pszczoły miały swobodny dostęp do kwiatów. Tunel foliowy może służyć przez kilka sezonów. Trzeba tylko pamiętać o umyciu i wysuszeniu folii oraz jej starannym zwinięciu i schowaniu do ciemnego i suchego pomieszczenia. Promienie słoneczne destrukcyjnie wpływają na strukturę złożonego materiału i prowadzą do jego rozpadu.
Tomasz Ślęzak
Zdjęcie: Archiwum