StoryEditorOgród

Grusze azjatyckie - jakie mają wymagania pod uprawę?

08.11.2022., 20:11h
W Azji uprawiane są od tysięcy lat, sadzono je w przydomowych ogrodach. Obecnie na skalę towarową są uprawiane m.in. w Stanach Zjednoczonych i Australii. W Europie znane są już we Francji, w Niemczech, Szwajcarii, a także we Włoszech. Pierwsze szlaki zostały przetarte i zdobywają uznanie również u polskich sadowników.

Te drzewa w odpowiednich warunkach mogą owocować nawet przez 200 lat! Dają owoce o dużej zawartości składników odżywczych oraz innych związków o znaczeniu prozdrowotnym. Polecane są dla diabetyków ze względu na niską kaloryczność. Ograniczają również poziom glukozy we krwi.

Jakie stanowisko pod gruszę azjatyckie jest najlepsze?

Wymagają starannego wyboru stanowiska które zapewni im dobre nasłonecznienie. Najlepsza dla grusz azjatyckich jest gleba przepuszczalna, bogata w próchnicę i głęboko uprawiona. Gleby o wysokim poziomie wód gruntowych nie nadają się do ich uprawy. Nie powinno się również sadzić drzew po zlikwidowanym sadzie jabłoniowym oraz gruszowym z uwagi na zmęczenie gleby. Ogólnie grusze azjatyckie wolą rejony ciepłe, ale istnieją już odmiany wywodzące się od gruszy ussuryjskiej, które są odporne nawet na surowe zimy.

Kupując materiał nasadzeniowy należy zwracać uwagę, na jakiej podkładce został szczepiony. Najlepsze są egzemplarze szczepione na siewce gruszy kaukaskiej. Wchodzą szybciej w okres owocowania, najczęściej w 2–3 roku po posadzeniu, owocują bardzo obficie i rosną stosunkowo słabo. Czasami wymagają przerz...

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 17:48