Kiedy poskrzypka atakuje lilie?
Poskrzypka należy do rodziny stonkowatych i jest jednym z ważniejszych i najbardziej żarłocznym szkodników roślin liliowatych. Dorosłe owady pojawiają się wczesną wiosną i od razu przystępują do kopulacji i składania jaj, z których po około 10 dniach wylęgają się larwy.
Larwa lokuje się na wierzchołku liścia i stopniowo zjada go do nasady. Żerujące larwy są ukryte w specjalnej otoczce powstałej z ich kału układanego na wierzchniej stronie grzbietu, w wyniku czego wyglądają jak grudki błotnistej galarety. Tym sposobem zniechęcają ptaki do ich zjadania. Gdy podrosną, schodzą do ziemi, by się przepoczwarczyć. W sezonie wydają dwa pokolenia. Zimują w postaci dorosłego chrząszcza.
Mospilan skuteczny w walce z poskrzypką
Skutecznym sposobem walki z poskrzypką jest oprysk z Mospilanu według instrukcji stosowania. Można ewentualnie sięgnąć po inne środki owadobójcze przeznaczone do walki z chrząszczami i mszycami. Opryski należy powtarzać co około 10 dni, ponieważ szkodnik znajduje się w różnych stadiach rozwojowych, a wrażliwy jest tylko osobnik dorosły.
Jaja są odporne na większość preparatów owadobójczych, a larwy ukryte w kokonie z odchodów są skutecznie chronione przed działaniem preparatów. Inną metodą walki jest zbieranie i niszczenie larw oraz osobników dorosłych. Można również spróbować odstraszać je opryskiem z mięty – jej zapach podobno odstrasza poskrzypkę, ale możliwe, że już i tę barierę pokonała.
Małgorzata Wyrzykowska