Październik dobry na sadzenie orzecha
To pochodzące z Azji Mniejszej drzewo dziś doczekało się wielu odmian, które doskonale owocują w strefie umiarkowanej.
Połowa października jest najlepszym terminem do sadzenia orzechów włoskich. Jeżeli z jakiegoś powodu nie uda nam się teraz posadzić orzechów włoskich, możemy to zrobić wczesną wiosną, gdy tylko ziemia rozmarznie. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju drzewo orzecha potrzebuje gleby o pH 6,7–7,2 (toleruje również odczyn 5,5 lub 8, ale wówczas częściej choruje), żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, próchnicę, która powinna być lekko wilgotna, nie może być jednak podmokła.
Korzenie orzecha sięgają do około 2,5 m głębokości, dlatego pod jego uprawę należy wybrać stanowisko o niskim poziomie wód gruntowych. Nie zaleca się również sadzić drzew na glebach zimnych, ciężkich ani płytko uprawionych. Najlepsze do uprawy jest stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatrów. W nieodpowiednim miejscu często dochodzi wiosną do przemarzania pędów na skutek lodowatego wiatru. Zaobserwujmy, gdzie gromadzi się mgła – tam również nie należy sadzić orzechów, gdyż wiosną mogą przemarzać kwiaty.
- Orzech włoski jest ceniony nie tylko za smak, lecz także za właściwości zdrowotne. Zdrowe są zarówno owoce, jak i liście czy zielona okrywa
Drzewa sadzimy na taką samą głębokość jak rosły w szkółce
Pod drzewo należy wykopać dół o głębokości około 60 cm i średnicy 1 m, do którego wsypujemy wiadro żyznej gleby, najlepiej kompostowej bądź z dodatkiem przefermentowanego obornika, zaprawionej kilkoma garściami popiołu drzewnego. Orzechy z gołym korzeniem umieszczamy w dołku, rozkładając korzenie. Jeśli są za długie, należy je przyciąć. Należy pamiętać, że drzewa sadzimy na taką samą głębokość jak rosły w szkółce. Jeżeli sadzonki są szczepione, umieszczamy je w podłożu tak, by miejsce szczepienia było ponad ziemią. Sadzimy w rozstawie około 4 m. W pierwszych latach uprawy wymagane są podpory w formie palika, ponieważ korzenie mogą nie dać rady utrzymać drzewka.
Jako ciekawostkę warto dodać, że orzech włoski ma dwa rodzaje kwiatów: męskie są zebrane w tzw. kotki, natomiast żeńskie mają pierzaste słupki z widocznymi znamionami.
Polski Leopold owocuje w drugim roku po posadzeniu
Dawniej uprawiano siewki orzecha włoskiego, ale te w okres owocowania wchodziły po około 8 latach uprawy i rzadko powtarzały cechy mateczne. Obecnie odmiany szlachetne otrzymuje się ze szczepienia siewek. Drzewa orzechów szczepionych wydają owoce już po 3 latach uprawy. Wśród polecanych odmian jest polski Leopold, który charakteryzuje się słabym wzrostem – dzięki temu może być sadzony w mniejszych ogrodach. Owocuje w drugim roku po posadzeniu, wydając średniej wielkości owoce. Apollo jest odmianą czeską o owocach średniej wielkości. Owocuje w trzecim roku po posadzeniu. Koszycki jest odmianą polską, o słabym wzroście. Owocuje w drugim roku po posadzeniu. Ciekawą i mało rozpowszechnioną odmianą jest Wiśnicz czerwony. W okres owocowania wchodzi w trzecim roku po posadzeniu. Rodzi duże owoce o różowym miąższu, do bezpośredniego spożycia – nie nadaje się do suszenia.
Opadłe orzechy zbieramy co 2–3 dni lub codziennie, gdy panuje deszczowa pogoda, ponieważ często ulegają pleśnieniu.
- Orzech włoski jest ceniony nie tylko za smak, lecz także za właściwości zdrowotne. Zdrowe są zarówno owoce, jak i liście czy zielona okrywa
fot. Małgorzata Wyrzykowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.