Oczyść oczko wodne przed zimą
Już od wczesnej jesieni powinniśmy zadbać, by na lustrze wody było jak najmniej spadających liści, które ulegają rozkładowi, zanieczyszczając wodę (małe powierzchnie warto zabezpieczyć siatką). Gdy oczko skuje lód, pod jego taflą procesy gnilne zaburzają gospodarkę tlenową, źle wpływając na zdrowie i kondycję ryb. Należy zatem zadbać, by oczko, trzymane w nim rośliny oraz ryby przetrwały w jak najlepszej kondycji do następnego sezonu. Jeśli powierzchnia oczka jest duża, pozostaje nam odławianie (nawet codzienne) liści, by nie opadły na dno zbiornika.
Uporządkuj roślinność wodną w oczku wodnym
Zabieramy się za porządki wśród roślinności wodnej. Przycinamy przekwitłe kwiatostany, zwiędłe i zaschnięte części, ale pozostawiamy krótkie odcinki wystające z wody, które będą dostarczać zimą tlen do głębszych jej warstw. Pozostawiamy trzciny, pałki, sitowie, które będą także tworzyć system wymiany tlenu i gazów pomiędzy atmosferą a wodą pod lodem. Większość roślin wodnych uprawianych w oczkach dobrze zimuje i nie wymaga specjalnej troski, np. grzybienie lepiej się czują pozostawione na zimę w większych i głębszych zbiornikach. Inaczej ma się sprawa z wrażliwymi na mróz tzw. pływającymi roślinami wodnymi, których korzenie nie są przytwierdzone do dna, lecz swobodnie zawieszone w wodzie, jak topian osokowaty czy hiacynt wodny. Są to okazy tropikalne i w naszych warunkach nie przetrwają zimy. Należy je odłowić i przezimować w akwariach w chłodnym i widnym miejscu. W oczkach są również rośliny wodne wrażliwe na mróz, które wymagają podłoża, np. pantederia sercowata, cantedeskia etiopska oraz niektóre kropliki. Te rośliny korzystniej jest uprawiać w koszyczkach, by móc je przenieść do miejsca zimowania, np. do piwnicy. Jeśli jednak rośliny te są posadzone na obrzeżach oczka w podłożu, należy je zabezpieczyć przed mrozem, okrywając grubą warstwą ściółki z liści, suchymi trawami, stroiszem, korą lub słomą.
Zadbaj o ryby w oczku wodnym przed zimą
Gdy spada temperatura na zewnątrz, ryby leniwie poruszają się po dnie oczka. Tuż przy dnie, gdy nadchodzą mrozy i wodę zaczyna pokrywać tafla lodu, utrzymuje się temperatura około 4°C i jest to najcieplejsze miejsce. Jeśli pokrywa lodu jest gruba, temperatura może spaść. Jednak najczęściej przyczyną śmierci ryb bywa nie zimno, lecz zbyt mała zawartość tlenu w wodzie. Wycinanie przerębli nie jest zalecane, gdyż powoduje drganie i może budzić ryby z zimowego odrętwienia i być również przyczyną ich śmierci. Są sposoby napowietrzania oczek: instaluje się specjalne grzałki z pływakiem, o małej mocy albo pod styropianową płytą umieszcza pompkę napowietrzającą, podobną do stosowanych w akwariach. Najbezpieczniej będzie jednak, szczególnie przy małych zbiornikach, przenieść ryby do większych akwariów w pomieszczeniach, z wodą o temperaturze około 2°C, a wodę ze zbiornika wypompować, by zapobiec uszkodzeniom ścian powodowanym zamarzającą wodą.
Przeczytaj również:
Małgorzata Wyrzykowska