Użyte materiały do budowy, a także kształt zależą od wymagań owadów, jakie chcemy zwabić. W niektórych domkach swe gniazda zakładają pszczoły i osy samotnice. Owady te po złożeniu jaj w gniazdach giną. W innych domkach znajdują schronienie np. biedronki i motyle, które zapadają w hibernację. Jakim owadom damy schronienie? Murarce ogrodowej, która jest samodzielna i niezależna. Rozmiarami ciała są zbliżone do pszczoły miodnej, ale nie produkuje miodu, jej celem jest zapylanie kwiatów, ma żądło, ale go nie używa. Owady zapylające to również pszczoły miodne i niektóre osy. Rolę zapylacza spełnia również złotook, ale nie tylko, bowiem zwalcza mszyce i przędziorki. A trzmiele i trzmielce, rola tych owadów jest niezastąpiona. Z uwagi na długą ssawkę zapylają wiele roślin, których nie zapylą pszczoły miodne ze względu na krótszy języczek. Naszymi sprzymierzeńcami są również biedronki, żywiące się mszycami. Wśród owadów pożytecznych figurują również skorki, bzygi, ważki, chrząszcze, błonkówki.
Owady potrzebują schronienia
Kiedyś owady pożyteczne znajdowały schronienie w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami, belkami, a także w piwnicach czy na strychach. Dziś czasy się zmieniły i dookoła mamy betonową zabudowę, która w dużym stopniu ogranicza możliwość schronienia i wiele owadów ginie. Domki są potrzebne wiosną, by owady miały możliwość bezpiecznego złożenia jaj, latem umożliwiają im nocleg i schronienie przed deszczem i drapieżnikami a jesienią znajdą w nich miejsce do przezimowania i ochronę przed mrozem.
Co jest potrzebne do budowy domków?
Do budowy można wykorzystać wiele materiałów, które nas otaczają. Ale tylko materiały i odpady naturalne, np. suche kamienie, cegły, kafle z rozebranych pieców, gałęzie, drewno, pieńki, a także pęczki związanych pędów bambusa, trzcin oraz suche liście, kora i kawałki drewna z drzewa liściastego. Przydadzą się również doniczki ceramiczne, które zawieszone do góry dnem i wypełnione sianem zwabią złotooki i biedronki. Szyszki i suche liście stanowią budulec odpowiedni dla np. biedronek. Wywiercone otwory w gałęziach czy pieńkach dają schronienie osom samotnicom i pszczołom, a pęczki bambusa i łodygi trzciny są preferowane przez pszczoły murarki, nożycówki i wałczanki. Łodygi takich roślin jak róże czy jeżyny stanowią schronienie dla błonkoskrzydłych.
Gotowe budowle należy umieścić w ciepłym, słonecznym i zacisznym miejscu w pobliżu roślin np. zawiesić na płocie czy słupku na wys. do 1,5 m. Powinny być osłonięte od deszczu i wiatru, najlepiej od południowej lub południowo-wschodniej strony budynku, w altanie pod wiatą czy wśród drzew w ogrodzie.
Pomyślmy również o domkach dla innych pożytecznych zwierząt zamieszkujących nasze tereny. Możemy usypać stertę kamieni, w której schronienie znajdą ropuchy, żaby, padalce i jaszczurki, które żywią się owadami, ślimakami i gąsienicami.
Z wydrążonej kłody drewna możemy zrobić domek dla jeża, który jest naszym sprzymierzeńcem w walce z myszami, gąsienicami i ślimakami.
- Do budowy można wykorzystać wiele materiałów, które nas otaczają.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
Zdjęcie w tekście: Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
Zdjęcie w tekście: Małgorzata Wyrzykowska