StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak skutecznie zwalczyć przędziorki?

27.04.2017., 16:04h
Jak co roku, tak i w tym sezonie, istnieje duże ryzyko wystąpienia przędziorków w sadach. O chmielowcu pisaliśmy wcześniej, dziś poznajmy bliżej przędziorka owocowca. Jest groźniejszy od swojego poprzednika i czas go zwalczyć w zarodku.

Przędziorek owocowiec, zwany również czerwonym pajączkiem, jest jednym z liczniej występujących szkodników w sadach. To duże zagrożenie dla jabłoni i grusz, ale ostatnio odnotowano inwazję na śliwach, czereśniach, a także wiśniach czy brzoskwiniach. Preferuje sady dobrze prowadzone i wysoko nawożone azotem. Kilka słów na jego temat. Samica o ceglastoczerwonej barwie ma owalny kształt i osiąga do 0,4 mm długości. W części grzbietowej ma charakterystyczną szczecinkę na wzgórkach. Samce są mniej liczne, lecz bardziej ruchliwe. Mają początkowo seledynową barwę, z czasem przechodzącą w pomarańczową i ciemnieją. Samice składają cebulkowate, czerwone jaja w spękaniach kory. Każde jajo opatrzone jest antenką, dzięki której przytwierdzone jest do podłoża. Zimują na dolnej stronie pędów w pobliżu pąków i na granicy 2-, 3-letnich przyrostów. Często można je spotkać w postaci rozległych czerwonych plam, gdzie na 1 cm2 może znajdować się 1500 jaj.

Wiosną, w kwietniu czy w fazie mysiego uszka, rozpoczyna się wylęg trwający ok. 3 tygodni. Larwy opuszczają jaja i natychmiast gromadnie rozpoczynają żerowanie na młodych, delikatnych liściach po spodniej stronie. Na wskutek wysysania soków komórkowych i rozkładania chlorofilu liście jaśnieją, z czasem brunatnieją i opadają. To powoduje zahamowanie wzrostu, redukcję plonu a czasem prowadzi do zasychania całych gałęzi. Po kilkunastu dniach z osłonki wydostają się dorosłe owady, które kopulują i w końcu maja samice składają jaja. W naszych warunkach występuje do 5 pokoleń szkodnika.

Progiem zagrożenia jest w okresie bezlistnym 1-centymetrowa plama złóż jaj. W fazie różowego pąka 3 lub więcej form żywych na 200 liściach z 40 drzew. Jeżeli próg zostanie przekroczony, to należy rozpocząć olejowe bądź chemiczne zwalczanie, kierując się informacjami na miejscowych tablicach ogłoszeń z informatora sadowniczego i ośrodków doradztwa. Należy również stosować się dokładnie do zaleceń producenta środka umieszczonych na etykietach. Pamiętajmy, że tylko bardzo dokładne pokrycie preparatem drzew, konarów i gałęzi pozwoli na ograniczenie populacji szkodnika.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 14:31