Jak wygląda kurkuma?
Kurkuma jest bliską krewną imbiru, występującą czasem pod nazwą ostryż indyjski lub szafran indyjski. W środowisku naturalnym może osiągnąć do 1 m wysokości, ale w uprawie doniczkowej w domu może dorastać do 30–50 cm. Roślina ma soczyście zielone, długie i wąskie liście, które wyrastają z podziemnych bulw stanowiących część użytkową.
Największą ozdobą kurkumy są jej kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany, na które, niestety, trzeba poczekać kilka lat. Kurkuma zakwita latem, a kwiaty w kolorze różowym lub pomarańczowym utrzymują się przez trzy miesiące, po czym przekwitają. Jesienią następuje naturalny etap rozwoju kurkumy, czyli zasychanie liści. To znak, że roślina przechodzi w stan zimowego spoczynku. Należy obciąć wszystkie zaschłe fragmenty rośliny i przenieść ją do chłodnego pomieszczenia o temperaturze ok. 15°C. W tym czasie kurkumę podlewamy rzadko, by nie dopuścić do całkowitego zasuszenia, a w marcu zaczynamy wybudzać ją ze snu. Częściej podlewamy, przenosimy w cieplejsze pomieszczenie, gdzie z czasem zacznie wypuszczać młode liście.
Z korzenia ostryża uzyskujemy znaną przyprawę, czyli kurkumę o cennych właściwościach zdrowotnych. Obecna w niej kurkumina posiada właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne, warto więc włączyć przyprawę do diety. A zastosowań w kuchni ma wiele, np. jest obecna w kuchni orientalnej jako barwnik nadający żółty kolor potrawom, dodawana jest często do wypieków, by wzmocnić barwę ciasta.
Jak uprawiać kurkumę?
Chcąc rozpocząć uprawę tej ciekawej rośliny, należy zaopatrzyć się w korzeń. Korzenie są sprzedawane w wielu znanych sieciach handlowych. Korzeń powinien być jędrny, zdrowy i z widocznymi wypustkami. Dzielimy go na 3–5-centymetrowe odcinki, układamy na gazie lub kawałku ręcznika papierowego i podlewamy niewielką ilością wody, by korzenie były lekko wilgotne (nie mokre). Po kilku dniach korzenie wypuszczą zalążki pędów, a my musimy dbać o utrzymanie wilgoci przez kilka tygodni, bo tyle przyjdzie nam czekać, aż roślina wytworzy zielone łodyżki. Kiedy to się stanie, będzie można kłącze umieścić w doniczce wypełnionej ziemią uniwersalną. Gdy posadzimy kilka kłączy w jednej doniczce, uzyskamy efekt okazałej rośliny.
Kiedy rozmnażać kurkumę?
Rozmnażanie i pozyskiwanie nowych sadzonek kurkumy najlepiej przeprowadzać zimą, by do maja uzyskać kilku- lub kilkunastocentymetrowe rośliny. W połowie maja bądź na początku czerwca będzie można wysadzić je do skrzynek balkonowych bądź bezpośrednio do gruntu. Uprawa kurkumy nie jest skomplikowana, wystarczy zapewnić roślinie słoneczne stanowisko, żyzne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym pH podłoże. Można wykorzystać gotowe podłoże dla roślin zielonych dostępne w sklepach ogrodniczych. Kurkuma jest rośliną wymagającą wilgotnego powietrza i lekkiej wilgotności podłoża. Suche powietrze i podłoże prowadzą do zamierania rośliny, dlatego zaleca się nawet codzienne jej zraszanie i podlewanie. Jesienią kurkumę wykopujemy, a kłącze wykorzystujemy do celów kulinarnych bądź zimujemy w domu.
Przeczytaj również:
Małgorzata Wyrzykowska